Teknoloji Haberleri

Yapay zeka efsaneyi yendi

 

Yapay zeka efsaneyi yendi

 

 

 

İnsanlık ve yapay zeka için tarihi bir gün… Google tarafından geliştirilmekte olan AlphaGo yazılımı, Go oyununun efsanesi Lee Sedol ile karşılaştı.

 

Lee, Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapılan maç sonrası gerçekleşen”Güçsüz bir görüntü sergilediğim için çok üzgünüm. Go’da çok deneyimli olmama rağmen böylesine ağır bir baskıyı hiç yaşamamıştım ve sanırım yeteneklerim bunun üstesinden gelmeye pek yetmedi” diye belirtti.

Alpha Go’yu yaratan Google’ın DeepMind bölümü kurucusu Demis Hassibis, maç sonucunu “tarihi bir an” diye nitelemiş oldu.

Sürpriz başarı yapay zeka tarihinde ikinci dönüm noktası oldu. 1997’de de IBM’in ürettiği Deep Blue adlı bilgisayar satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenerek bir ilke imza atmıştı.

Go’da satrançtan çok daha fazla hamle olasılığı var. Bu sebeble Google yetkilileri de AlphaGo’nun Lee’yi yenemeyebileceğini kabul ediyordu.
Lee Go oyununda bir efsane olsa da zirvede tek değil. Go’da ulaşılabilecek en yüksek derece olan 9. dana henüz 18 yaşında sahip olan Çinli oyuncu Ke Jie ise AlphaGo’yu yenebileceğini söylüyor. Jie’ye göre yapay zekaya karşı kazanma şansı yüzde 60. olarak görüldü.

 

Merkez bankaları rekor kırdı


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar