Editörün SeçtikleriTeknoloji Haberleri

Yakında internetten kişilik indirilecek

Amerikalı fütürist Michio Kaku’ya göre yapılan incelemede ise, 30 yıl sonra insanların kişilikleri dijital hale getirilip bunu beraberinde ise saklanabilecek. Öldükten sonra istenirse hologram haline getirilebilecek veya robota aktarılabilecek

 

 

Teknoloji devi Google’ın danışmanları arasında yer alan ciddi bir araştırma yapılan Japon asıllı Amerikalı teorik fizikçi ve fütürist olarak bilinen Prof. Dr. Michio Kaku, ‘Curiosity Stream’ adındaki belgeselde “2045 yılına kadar insanların kişiliklerine sahip hologramları yaratılabilecek” açıklaması yapılmış olundu. Kaku’ya göre böylece insanlar sevdikleriyle sanal da olsa iletişim kurmayı sürdürebilecek, ölen kişilerin yapay zekâya sahip ‘avatarlar’ıyla “normal bir konuşma” yürütebilecekler bunun beraberinde.
Bu konuda çalışmalar ise çoktan başladı. Rus girişimci olarak bilinen Dimitri Itskov, “Avatar 2045” adını vermiş olduğu projesinde kişilerin düşünce yapısını çözüp bunu yapay zekâ haline getirmeye çalışılmakta olduğu gözlendi. Ancak Itskov’a göre yapay kişilik kilidi kişi ölmeden açılmayacağı bilgisi yer aldı. Kişiliğinin yapay zekâ haline getirilmesine izin verenler ise bu kişiliğin kimler tarafından ‘indirilebileceğini’ ölmeden önce belirleyebilecek. Karakter özellikleri istenirse bir robota, istenirse de bir holograma yüklenebileceği araştırmada yer almış oldu.
GİTMEDEN MARS ANIMIZ OLACAK
Kaku, gelecek yüzyılda Arnold Schwarzenegger’in başrolünü oynadığı 1990 “Total Recall” filminde olduğu gibi insanların yaşamadığı ama “yaşadığına yemin edeceği” anıları ise hafızalarına yerleştirmenin mümkün olabileceğini de ileri sürdü.

[poll id=”2″]

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar