Nedir?
Neler Oluyor?

VAR sistemi nedir? Ne İşe Yarar?

VAR sistemi nedir? Ne İşe Yarar? Var kuralı hangi kurallarda geçerlidir? Var sisteminin amacı nedir? Kuralları ve taslakları nelerdir? Futbolda hangi kurallarda VAR’a gidilir? Hangi ülkede ilk kez uygulandı? Bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda yer alıyor.

Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi Nedir?

Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi nedir? VAR sistemi ilk kez hatırlayacak olursak Dünya Kupasında uygulandı. Bunun sonucunda ise birçok faydalarını gördük. Var sistemi maç esnasında hakemlerin göremediği ve/ya karar veremediği durumlarda pozisyonun tekrarını video üzerinden izlemesine denilmektedir. Var odasında yer alan Yardımcı hakemler, maçın hakemine uyarı vererek, pozisyon şüpheli tekrar izlemelisin diye ikaz yollayarak maçın hakemi maçı durdurarak pozisyonun tekrarını VAR ekranından izlemesine denilmektedir. Eğer pozisyonda hatalı karar verdiyse bu kararını değiştirebilir. 

VAR sistemi ne işe yarar?
VAR sistemi ne işe yarar?

Video Yardımcı Hakem (VAR) hangi durumlarda devreye girer?

Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi bir pozisyonun sonucu GOL ile sonuçlanıyorsa (VAR) sistemi devreye girmektedir. Yani herkes pozisyonda VAR sistemi devreye girmemektedir. Sadece sonucu GOL’ü etkileyecek pozisyon ise VAR sistemi devreye girer.

Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi Yararlı Mı?

Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması sistemi elbette yararlıdır. Ancak bunu doğru kullanılırsa faydası çok daha fazla. Ülkemizde maalesef VAR sistemi çok faydalı veya doğru olarak bazen kullanılmıyor. Yanlış kullanılan VAR uygulamasına aslında hakemlere ceza gelmeli ve hatasını bir daha tekrarlamaması adına. 

VAR sistemi nedir? Ne İşe Yarar?

VAR sistemi nedir? Ne İşe Yarar?

VAR sistemi nedir? Ne İşe Yarar?

VAR sistemi nedir? Ne İşe Yarar? Var kuralı hangi kurallarda geçerlidir? Var sisteminin amacı nedir? Kuralları ve taslakları nelerdir?

Kullanıcı Oyu: 5 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar