Editörün Seçtikleri

Ülkelerin borçlanma ihtiyacı

Ülkelerin borçlanma ihtiyacı

Ülkelerin borçlanma ihtiyacı Ticari kapitalizmin gelişmesi ve paranın yatırım amacıyla kullanımı sonucunda, yatırım-tasarruf-tüketim gibi ekonomik kavramlar oluşmaya başlamıştır. Önceleri kişi ve ülkeler kendi imkânları ile yetinirken, daha sonra başka kaynakların kullanımını öğrenmiştir. Kendi üretmediği ancak ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri bedelini ödeyerek satın almak, ticareti ortaya çıkarmıştır. Daha sonra bu ticaret faaliyetine paranın ticareti de eklenmiştir.

Ülkelerin borçlanma ihtiyacı nedir?

Bireyler ve ülkeler, ellerinde bulunan fazla paralarını (tasarruflar) borç olarak verme imkânını öğrenmişlerdir. Aynı şekilde elindeki imkânları yetersiz olanlar da borç almayı öğrenmiştir. Bu yapı temelde bankacılık sisteminin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Borç alma ve verme mekanizması bireyler, kurumlar düzeyinde olabileceği gibi ülkeler arasında da olabilir. Buna ülkelerin borçlanma ihtiyacı denmektedir. Bu borçlanma işlemleri iç ya da dış kaynaklardan gerçekleştirilebilir.

Ülkemiz de Merkez Bankası, kanunların kendisine verdiği yetki sayesinde Hazine Müsteşarlığı adına, devlet iç borçlanma senedi (DİBS) ihalelerini gerçekleştirmektedir.
Hazine ihale işlemleri genelde pazartesi ve salı günleri gerçekleştirilir. Dönemsel olarak borçlanma ihtiyacı belirlenir ve bu kapsamda ihaleler düzenlenir.

Ülkelerin borçlanma ihtiyacı

Ülkelerin borçlanma ihtiyacı Ticari kapitalizmin gelişmesi ve paranın yatırım amacıyla kullanımı sonucunda, yatırım-tasarruf-tüketim gibi ekonomik kavramlar oluşmaya başlamıştır.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar