• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2169989,523
  % -0,77
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Türklerden Yunan halkına büyük katkı

Türklerden Yunan halkına büyük katkı

Muğla şehrinin Datça kesiminin karşısındaki tarihi Simi (Sömbeki) Adası’na özellikle Türk turistlerin geldiğini belirten Belediye Başkanı Lefteris Papakalodukas, “Türkler tatil yapmak için Yunan adalarını genellikle tercih ediyor. Bizi çok seviyorlar. Yunanistan’da yaşananlardan çekinmeyip da gelip tatilini gerçeklerin tek dostumuz Türkler” dediği öğrenildi.

Önümüzdeki bayramda Simi adasına gelecek Türk vatandaşları için şu an hazırlık yaptıklarını da ifade eden Papakalodukas, sözlerinin devamında: “Türk turistler adına ATM’lerde nakit çekmede herhangi bir problem ve sınırlama olmuyor. Bunun dışında adadaki restoran ile oteller de kredi kartı kabul ettikleri biliniyor. Yunanistan’ın Türk vatandaşlarına genel vize uygulamasını kaldırması durumunda Yunan adalarına her sene ortalama 10 milyon Türk turistin geleceği inancındayım.” Simi adasının tabiri yerindeyse sembolü haline gelmiş olan Manos Restoran’ı sabihi Manos Magkos, “sanki Türk turistler olmasaydı ölecektik” dediği belirtilirken Yunanistan’ın AB’dan ayrılması ve Türkiye ile düzenlenecek ticari işbirliği ile tüm sorunların çözüleceğine inandığını problemlerin Magkos, “O zaman Merkel’in halkı kurtarmasına gerek görülmeyecek” diye sözlerine devam etti.  Magkos, son zamanlarda restoranına uğrayan Türk turist rakamlarında yüzde 20 oranında düşüşü Ramazan ayına bağlıyor.

Komşu Yunanistan’da referandum yapıldığı 25 Haziran Cuma tarihinden bu zamana her gün ortalama 50 bin yabancı turist rezervasyonlarını durdurma kararı alıyor. Hava alanlarında normal zamanda yüzde 1.05 olan rezervasyon iptali 27 Haziran ile 1 Temmuz tarihleri içinde ortalam yüzde 7.2 seviyelerine yükselirken, 30 Haziran tarihinde yüzde 22 ile rekor bir yükseliş gösterdi. Ayrıca gemiler için rezervasyon iptalleri ise ortalama yüzde 60 seviyelerine çıktı. Yunanistan’ın turistik olarak bilinen adalarından olan Korfu’nun Otelciler Derneği Başkanı olan Panayotis Bramos, Yunan medyasına, “Tam olarak bir kaos gerçekleşiyor. Rezervasyonlar tamamen donduruldu. Yunan turist ortalama günde 60 Euro ile nasıl tatil yapılır? Bankaların kapalı ve elimizdeki nakitin çok belirli miktarda olması sebebiyle gerekli olan satın alımları gerçekleştiremiyoruz ve dışarıdan gelen turiste gerekli hizmeti sağlayamıyoruz. Bu şekilde ortalama 25 milyon turist hedefine gitmek yerine aşağıları göreceğiz” şeklinde belirtti.

Girit adasında bulunan bir kilisede yapılan törenle evlenen Kostas ile Eleni, ayin bitiminde davetlilerinin tebriklerini kabul ederken ortalama 120 Euro çekebilmek için doğru ATM’ye gittiler. Eleni’nin gelinliği ve Kosats’ın damatlık kıyafeti ile ATM civarında bulunan kuyrukta görülmeleri sosyal medyaya konu olmuştu.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.