Yaşam

Türkiye’nin İlk Kadın Heykeltraşı

Türkiye’nin İlk Kadın Heykeltraşı

Türkiye’nin İlk Kadın Heykeltraşı Sabiha Bengütaş Gerçek anlamda heykeltıraş mesleği diğer kültürel yenilikler gibi Cumhuriyet döneminde başlar. Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşı Sabiha Bengütaş’tır.

 Sabiha Bengütaş Kimdir?

Sabiha Bengütaş
Sabiha Bengütaş

Sabiha Hanım 1904 yılında İstanbul’da dünyaya gelir. İlk eğitimini burada alır. Daha sonra zamanın Güzel Sanatlar okuluna devam eder. Burada resim üzerine eğitim görür. Daha sonra heykele olan merakı ve yeteneği üzerine okulun heykel bölüme geçiş yapar. Sabiha Hanımın heykeltıraşlığa karşı inanılmaz derecede isteği vardır. Türkiye ‘deki eğitimi yanı sıra yurt dışına da gider. İtalya’nın Roma şehrinde heykeltıraşlık üzerine üst düzey eğitim alır. Bu sebeple Sabiha Bengütaş hem Türkiye’nin hem de yurt dışında eğitim alan ilk kadın heykeltıraşıdır. Sabiha Hanım Türkiye ‘ye döndükten sonra çalışmalarına hızla devam eder. İstanbul Taksim meydanında bulunan Atatürk heykelinin yapımında kendisi de çalışır.

Sabiha Hanım soyadı kanunu yürürlüğe girince Bengütaş soyadını alır. Sabiha Bengütaş resim, heykel ve büst alanlarında çalışmalarına devam eder. Resim sanatını genellikle büst ve heykel yaparken yorulunca, dinlenmek için icra eder. Bu alanda belli başlı ünlü tabloları mevcuttur.

Büst ve Heykel çalışmaları

Sabiha Bengütaş döneminde birçok ünlü insanın siyasetçinin heykelini yapar. Çoğunlukla Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve asker çalışmaları bulunur. Atatürk, İsmet Paşa, Ahmet Haşim, annesinin, eşinin ve ağabeyinin büstlerini yapar.

 Kişiliği

Sabiha Bengütaş yaşı oldukça ilerlemesine rağmen sanatsal faaliyetlerini sürdürür. Bundan büyük bir zevk alır, adeta resim ve heykel yaşama sebebi olur. Ayrıca hayvanlara karşı çok merhametli bir kişiliğe sahiptir. Özellikle köpekleri çok sever, onlarla dost olur.

Türkiye'nin İlk Kadın Heykeltraşı

Türkiye'nin İlk Kadın Heykeltraşı Gerçek anlamda heykeltıraş mesleği diğer kültürel yenilikler gibi Cumhuriyet döneminde başlar. Türkiye'nin ilk kadın heykeltıraşı Sabiha Bengütaş'tır.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar