Dünyadan

Türkiye’nin hedefleri iyimser

Türkiye’nin hedefleri iyimser

Türkiye’nin hedefleri iyimser Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından açıklanmış olan 2016-2018 Orta Vadeli Programı’nı değerlendiren JP Morgan, hükümetin orta vadeli programının agresif göründüğünü bildirisinde bulundu.

Bakan Şimşek’in bu programda da hükümetin mali disipline bununla beraber, yapısal reform programına ve dezenflasyon sürecine bağlılığının altını çizdiğini belirtmekte olan JP Morgan, ancak yatırımcıların mali performansın güçlü olmaya devam ettiğine dair verileri görene, veriler enflasyonun yukarı gitmeye aynı zamanda devam etmediğini gösterene ve yapısal reform cephesinde ilerleme sağlanana kadar ihtiyatlı olmaya devam edeceklerini belirtti.

Türk hükümetinin temel öngörülerinde GSYH büyüme oranını 2015’te yüzde 4,0’a, 2016’da yüzde 4,5’e ve 2017-2018 döneminde yüzdesel oranda 5’e doğru hızlanacağının yer aldığına dikkat çekmekte olan  JP Morgan, “Biz GSYH’nın 2015’te yüzde 3,9 büyüdüğünü ve 2016’da büyümenin yüzde 3,5 olacağını tahmin ediyoruz. Buna baktığımızda hükümetin 2016 büyüme hedefleri bir miktar fazla iyimser görünüyor, bununla birlikte hedefler tamamen gerçekten uzak da değil” değerlendirmesinde bulundu.

JP Morgan, hükümetin cari işlemler açığı/GSYH rakamında 2015’te yüzdesel olarak 4,4 ve 2016’da yüzde 3,9 olacağı beklentisinin kendi tahminlerine ve beklentilerine paralel olduğunu, net açık rakamının önümüzdeki aylarda petrol rakamının nerede sabitleneceğine bağlı olacağını da vurgulaması yaptı.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar