Türkiye’nin En Çok Ödül Alan Filmi

 

Türkiye’nin En Çok Ödül Alan Filmi Türkiye uzun bir süre boyunca sanat filmlerinde kendi üslubunu yakalayamamış ve özgün bir sanat tavrını ortaya koyamamıştır. Fakat Türk sinema tarihinde bu zorlu ortama rağmen yurt dışında bizi temsil eden çok tanınmış yönetmenlerimiz de yok değil. Bu alanda birçok yönetmenden bahsetmek gerekse de adı geçecek ilk kişilerden biri kesinlikle Yılmaz Güney’dir. Özellikle 5 mahkumun bayram iznine çıkmasını konu alan Yol filmiyle Altın Palmiye Ödülünü almıştır.

 

Türkiye’nin En Çok Ödül Alan Filmi

 

Türkiye’nin şüphesiz yurt dışında en çok tanınan yazarı Nuri Bilge Ceylan’dır. Ceylan’ın adı birçok defa Altın Palmiye Ödülü ile anılsa da bu başarıyı Kış Uykusu filmiyle kazanmıştır. Film sektörünün en büyük ödüllerinden biri olan Altın Palmiye Ödülü’nün yanı sıra Norveç, Fransa gibi birçok Avrupa ülkesinden ayrıca Asya’dan ve İsrail’den de birçok ödül almıştır.

 

 Kış Uykusu Filmi

 

Nuri Bilge Ceylan’ın Anton Çehov’un öykülerinden esinlenerek çektiği bu film Türkiye ve Dünya çapında büyük ilgi toplamış ve ödüllerin odağı olmuştur. Haluk Bilginer ve Demet Akbağ gibi büyük oyuncuları içerisinde barındıran film 3 saati aşkın süresine rağmen izleyiciyi sıkmadan adeta güzel bir roman okuyormuş hissi uyandırarak, emekli bir tiyatrocu olan Aydın’ın Kapadokya’da babasından kalan butik oteli işletmesini anlatır. Bu otelde bir nevi kış uykusu başlamaktadır. Aydın bazen yerel gazetelere köşe yazarı yazar bazen de her zaman hayalini kurduğu Tiyatro Tarihi kitabını yazmaya çalışır. Bu süreç içerisinde hayatında karısı var kardeşi olan iki kardeşi vardır. Nuri Bilge Ceylan’ın en çok diyaloglu filmi olan Kış uykusu gerek güzel ve akılda kalıcı diyalogları gerekse çekim kalitesi ve güzel çekim açıları içerisinde Kapadokya’nın beyaz örtüsü üzerinde seyirciyi kendisine çekmeye devam etmektedir.

 

0
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry

Facebook

Yorum

Finanspara Bültene kayıt olun!

Finanspara Bültenine kayıt olun piyasadan önce siz haberdar olun...

Başarılı bir şekilde bültene kayıt oldunuz :)

Hadi bir sorun oluştu :(

CEVAP VER