Araştırma İnceleme

Türkiye’de İnsan Kaynakları

Türkiye’de İnsan Kaynakları

 

Türkiye’de insan kaynakları adına yapılan yönetim sürecinde Dünya sıralamasında Türkiye 30. sıralarda yer almakta. Özellikle kurumsal firmalar banka, a.ş , vb şirketler  herhangi bir departmana personel alınırken ilgisiz alakasız üniversite bölümlerinden alınmakta. Özellikle finans kuruluşları neredeyse sırf tecrübeli diye Lise mezunlarını almaktalar ve tercih edilmekte. Peki bu insanlar neden üniversite okuyor ? Neden paralar dökülüyor? Neden yabancı diller vs yapıyor? Bir çok kişinin aklına gelen bu soru oluyor.

Türkiye’de İnsan Kaynaklarının önemi

 

Özellikle Türkiye’nin finans sektörü  bilişim vb. sektörlerde ilerleme sebebi sanırım bu olmalı. Doğru tercihler yapılmıyor. İnsanların kişilerin yoğunlaştığı uzmanlaştığı alandan tercihler pek edilmiyor. Sadece tecrübe altyapı uzmanlık bunlara pek dikkat edilmiyor. Örnek bir bankada uluslararası ödemelere kısmına personel alımı için yabancı dile dikkat ediliyor. Peki departmandaki personeller ingilizce biliyor mu ? Sadece bilinen şu uluslararası yazışmalarda belli kalıp var onlar kullanıyor. Yani mail formatı vb. gibi düzenlenerek gönderimler oluyor. Finans ve Bankacılık mevzuatı hakkında kimsenin bir gram bilgisi yok. Bu sebeple kısa vadeli firmalar gelip geçici şirketler olmakta. Büyük köklü şirketler bunlar dışında tabi ki. Hatta çoğu banka birleşiyor bazen nedeni zaten apaçık ortada. Bir sonraki araştırmamızda neden yanlış tercihler edildiğine dair araştırmamız analiz edilecek.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

  1. Sadece bizim ülkemizde mi bu bilmiyorum ancak etrafımda hep farklı alanlarda okumuş, okudklarının tam tersi mesleklerde görev yapan mutsuz insanlar var. Mesleklerini sevmiyor ve sadece para kazanmak için bunu yapıyorlar. Çok yazık

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar