Ekonomi Haberleri

Türkiye’de çarpıcı gelir eşitsizliği raporu

Türkiye’de çarpıcı gelir eşitsizliği raporu

Türkiye’de çarpıcı gelir eşitsizliği raporu Dünya Ekonomik Forumunun yapmış olduğu raporda (WEF) yayınladığı Kapsayıcı Büyüme Endeksi (IDI) Raporunda yer alan haberde ise, Türkiye gelişmekte olan ülkeler içinde iyi not ile yerini alırken, raporda “güçlü büyümeye rağmen gelir ve servet eşitsizliğinin hala yüksek olduğu” vurgulanmış oldu.

Gelişmekte olan ülkeler Kapsayıcı Büyüme Endeksinde yer almakta olan 77 ülke arasından 16’ıncı sırada yer alan Türkiye için raporda şu değerlendirmelere yer verildi: Ekonomisi kişi başı gelir bakımından güçlü büyümeye devam ediyor. Uluslararası Para Fonu ülkenin büyüme rakamlarını dün açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm raporunda 2017 için yüzde 2.5’ten yüzde 5.1’e ve 2018 için yüzde 3.3’ten 3.5’e arttırmış oldu.

Mutlak yoksulluk oranı düşük ve tüm bu gelişmeler ile beraberinde Türkiyeyi ilk beşte birlik gelişmekte olan ekonomi ülkeleri arasına girmekte. Fakat daha geniş bir açıdan bakıldığında sorunlar görünmeye başlıyor. İstihdam yüzde 45’e düştü; bu da, Türkiyeyi ’en kötü beşte bir’lik gruba sokuyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) son raporunda, insan sermayesine daha fazla yatırımla desteklenen gelir getiren istihdam yaratılmasının önemine dikkat çekildi.

Daha da önemlisi yaşam beklentisi 2011-2015 döneminde iki yıl azaldı. Ayrıca gelir ve şaşırtıcı biçimde servet eşitsizliği hala çok yüksek olarak görüldü.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar