Editörün SeçtikleriTeknoloji Haberleri

Türkiye 5G’ye hazırlanıyor

Türkiye 5G’ye hazırlanıyor TÜBİTAK, 5G teknolojilerin tasarlanması ve bunun beraberinde prototiplerinin geliştirilmesine yönelik projelere destek vermiş olacak.

 

Türkiye 5G’ye hazırlanıyor

Haberleşmede 4,5G teknolojisiyle tanışmakta olan Türkiye’de, 5G teknolojisinde söz sahibi olabilmek için yürütülen çabalara bir yenisi daha eklenmiş oldu Türki̇ye Bi̇li̇msel ve Teknoloji̇k Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 5G teknolojilerinin tasarlanması ve prototiplerinin geliştirilmesine yönelik projelere destek vermiş olacak.
TÜBİTAK, Önceli̇kli̇ Alanlar Araştırma Teknoloji̇ Geli̇şti̇rme ve Yeni̇li̇k Projeleri̇ Destekleme Programı kapsamında yer alan gündemine geni̇şbant teknoloji̇leri̇ni almış oldu.
Yeni nesil servisler ve nesnelerin interneti ile birlikte mobil veri trafiğinin mevcut trafiğe göre katlanarak büyüyeceği öngörülüyor. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla 5G mobil teknolojilerin tasarlanması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar hız kazanıyor. Bu kapsamda yer alan haberde ise, standardizasyonu devam eden 5G teknolojilerinin geliştirilmesinde Türkiye’deki üniversite ve firmaların katkılarının artırılmasına ihtiyaç duyulmakta olduğu gözlendi.
“Yeni nesil modülasyon ve kodlama teknolojilerini kullanan 5G modem prototiplerinin geliştirilmesi”, “5G cihazdan cihaza veri iletişim protokollerinin ve prototiplerinin geliştirilmesi”, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Milli Frekans Planı dikkate alınarak esnek frekans ve bant genişliği kullanan yeni nesil radyo erişim ağı teknolojileri geliştirilmesi” ve “Farklı yeteneklerde cihazların haberleşmesine yönelik ortaklaştırılmış ağ erişim teknolojileri” alanlarındaki Ar-Ge faaliyetleri çağrı kapsamında desteklenecek.
“5G sistemleri için yazılım tanımlı ağ ve ağ fonksiyonu sanallaştırma teknolojilerinin ve prototiplerinin geliştirilmesi”, “Ağ kaynaklarının verimli kullanılmasına yönelik bilişsel 5G ağ yönetim ve planlama teknolojilerinin ve yazılımlarının geliştirilmesi”, “5G için güvenlik protokollerinin geliştirilmesi” ve “5G için test/simülatör cihazlarının geliştirilmesi” amacıyla ve hedefiyle yürütülecek çalışmalar da desteklerden yararlanabilmiş olacak.
Projelerin desteklerden faydalanabilmesi için en az bir üniversiteden ve/veya araştırma merkezinden danışmanlık alınması şartı aranmış olacak.
Çağrı kapsamında bütçesi 4 milyon liraya kadar olan projelere destek verileceği gelen haberler arasında yer alıyor. Destek oranı büyük ölçekli kuruluşlar için yüzdesel oranda ise 60, KOBİ’ler için yüzde 75 olarak uygulanmış olacak.

 

[poll id=”2″]

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar