Dünyadan
Neler Oluyor?

Türk Şirketleri Güç Kaybediyor

Türk Şirketleri Güç Kaybediyor

Türk Şirketleri Güç Kaybediyor. Moody’s’e göre yer alan haberde, yüksek döviz kredileri ve artan kaldıraç, Türkiye’de şirket borçları kaynaklı savunmasızlığı yükseliyor.

Moody’s, yüksek miktarda döviz kredisi ve yükselen kaldıracın bunun beraberinde, Türkiye’de şirket borçluluklarından kaynaklanan savunmasızlığı artırdığını belirtmiş oldu. Moody’s bugün yayınlandığı analizde Arjantin’i (B2 durağan) ve Türkiye’yi (Ba3 negatif) şirketlerden kaynaklanan baskılara karşı en savunmasız ülkeler olarak tanımladı. Moody’s, Arjantin veya Türkiye’den daha büyük politika ve mali tamponlara sahip olmasına rağmen (A1 durağan) Çin’in de şirket borçluluklarından kaynaklanan savunmasızlığa maruz
kaldığını belirtmiş oldu.
Moody’s, küresel olarak bakıldığında ise, ülkelerin kredi kalitesinin finansal olmayan şirketlerin daha yüksek borçlanma maliyetlerine karşı savunmasızlığının “sınırlı” olduğunu belirtmiş oldu.
Moody’s analizinde, düşük borçlanma maliyetlerinin avantajıyla son 10 yılda şirket kaldıracının yükseldiğini ifade etti. Ayrıca bazı piyasalarda finansman koşullarının sıkılaşıp risk priminin yükselmesiyle beraberinde, şirketler üzerindeki finansal baskının, ülkenin kredi notuna baskı yapma potansiyelini de beraberinde getirdiğine işaret edildi.
Ancak, analizde ülkenin kredi notu riskinin genel olarak ekonomik, mali, sermaye ve dışsal tamponlarla sınırlı olduğu ifadesi de yer almış oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar