• YARIM ALTIN
  6.327,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9409
  % 0,09
 • € EURO
  31,2427
  % 0,30
 • £ POUND
  36,4385
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,0434
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3129
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  1270860,334
  % 0,71
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Türk Kara Kuvvetleri Kuruluşu

Türk Kara Kuvvetleri Kuruluşu

Türk Kara Kuvvetleri Kuruluş Tarihi

Türk Kara Kuvvetleri Kuruluşu Ülkemizin Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki kara ordusudur. Kuruluş tarihi itibariyle diğer ülkelerin kara kuvvetlerinden daha eski ve daha güçlüdür. Milattan önce 209 tarihi Hun İmparatoru Mete Han’ın tahta çıkışıdır ve bu tarih kara kuvvetlerimizin kuruluş tarihi kabul edilir. Bunun sebebi Mete Han’ın tahta çıktığı sene düzenli Türk kara ordusunun sayısı sebebiyle 10.000 atlı erden meydana gelen çok büyük bir birliği “tümen” olarak adlandırmış sonrasında ise “binbaşı”, “yüzbaşı”, “onbaşı” şeklinde devam etmiş ve bu rütbeleri haiz olanları komutan tayin etmiştir.

Başlangıçtan Sonra Kara Kuvvetleri

Kara kuvvetleri İmparator Mete Han’ın düzenlemesi ile tarih sahnesine çıkmış ve birçok savaş kazanmıştır. Bu zincirleme sistem Hun Devletinden sonra gelen devletlerce de kullanılmış, Selçuklular ve Osmanlılar zamanında Dünyanın sayılı orduları arasına girmiştir.

Dandanakan meydan savaşında Gazneli devletini yenen Büyük Selçuklu devleti hem bu sistem ile bağımsızlığını kazanmış, ardından 1071’de Malazgirt savaşında Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasını yine bu sistem ile sağlamıştır. Anadolu Selçuklu Devleti ve Mısır Türk Memlukleri mükemmel ordu oluşturma örneklerini bu sistemden almıştır.

Günümüzde Kara Kuvvetleri

Günümüzdeki kara kuvvetleri yapısına uygun modeli 1826 yılında Sultan II. Mahmut oluşturmuştur. Bu ordu o devirde çıkan yeniçeri ayaklanmasının bastırılmasında sonra oluşturulmuş, adı ise “Asakir-i Mansure-i Muhammediye” olmuştur. Yeni kurulan bu ordun temeli “kol” adi verilen taburlar oluşturuyordu. Bu ordu yeniydi ve sevk idaresini yapacak subaylara ihtiyacı vardı. Bu sebeple Mekteb-i Harbiye-i Şahane (Kara Harp Okulu) kuruldu. Bu okul orduya subay yetiştirme amacını taşımaktaydı. II. Mahmut döneminde birçok askeri okul kurulmuştur. Seviyeleri lise, üniversite ve yüksek lisans seviyelerine haizdi. (Günümüz seviyelerine denk olarak) Lise düzeyi şuan kullanılmamakla beraber bugün ayrı komutanlık bünyelerinde olan askeri okullar (üniversite düzeyi) tek bir çatı altında Milli Savunma Üniversitesine bağlanmıştır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.