Tüketici güven endeksi geriledi

Tüketici güven endeksi geriledi. Tüketici güven endeksi, martta geçen aya göre yüzde 1,3 gerileme gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin olarak ise tüketici güven endeksini açıklaması yer aldı. TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, bu ay bir önceki aya göre yüzde 1,3 azalış gösterirken, şubatta 72,3 olan endeks değeri 71,3’e gerileme göstermiş oldu.

Bunun beraberinde ise Hanenin maddi durum beklentisi endeksi, söz konusu dönemde yüzde olarak 0,7 düşüş göstererek 90,6’ya düşüş gösterdi. Bu düşüş beraberinde, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklanmış oldu.

İŞSİZ SAYISINDAKİ BEKLENTİLER

Genel ekonomik durum beklentisi, bu dönemde yüzde olarak 1,7 azalış göstererek 96,8’den 95,1’e gerileme göstermiş oldu. Söz konusu azalışta ise bunun beraberinde, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre azalması etkili olmuş oldu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi anılan dönemde yüzde 2,4 azaldı ve martta 73,5 oldu. Bu gerileme, gelecek 12 ayda işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 1,2 artış gösterdi. Şubatta 25,7 olan endeks, mart ayında 26 olarak kayıtlara geçti. Bu yükselişte ise, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olmadığını düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalması belirleyici olmuş oldu.

0
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry

Facebook

Yorum

Finanspara Bültene kayıt olun!

Finanspara Bültenine kayıt olun piyasadan önce siz haberdar olun...

Başarılı bir şekilde bültene kayıt oldunuz :)

Hadi bir sorun oluştu :(

Bu yazıya önce siz yorum yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin