• YARIM ALTIN
  8.348,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9166
  % 0,04
 • € EURO
  35,9354
  % -0,01
 • £ POUND
  42,7030
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,5311
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3748
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  2221799,561
  % -1,29
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

TRON Kurucusu Justin Sun Hacklendi

TRON Kurucusu Justin Sun Hacklendi

TRON Kurucusu Justin Sun Hacklendi

TRON Vakfının ve buna bağlı TRON tokenının kurucusu ve Bittorent Token’ın CEO’su Justin Sun kısa zaman önce blockchain üzerine kurulmuş sosyal medya platformu olan steem coin’in geliştiriciliğini yapan Steemit INC’yi satın almıştı. Steemit INC, steem blockchain üzerindeki varlıkların yüzde 20’si üzerinde kontrol sahibiydi. Steem blockchain üzerinde bir uygulamayı devreye sokabilmek için oylama gerekmekte ve bu oylamaya olan oy gücü etkisi kendisi ve destekçilerinin ellerinde bulundurdukları steem ile doğru orantılı olmaktadır.

Justin Sun’ın başa gelmesinden hoşnut olmayan büyük hesap sahipleri, bir softfork ile Justin Sun’ın satın aldığı Steemit INC’nin oylama yetkisini elinden almıştı. Buna karşılık olarak Justin Sun Binance, Huobi gibi borsalardaki kullanıcıların varlıklarını kullanarak bu durumu lehine değiştirmiş, en sonunda da hoşnutsuz büyük hesap sahipleri steem blockchain üzerinde bir hardfork gerçekleştirerek hive platformunu kurmuştu.

Justin Sun kısa zaman önce steem blockchain üzerinde de hesapları bulunan ve kendisine karşı muhaliflik yapan bu hesapları hırsızlıkla suçlamış ve varlıklarını dondurarak 20 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilecek hardfork ile bu hesaplarda bulunan 5 milyon dolar tutarındaki varlığın “community321” isimli sahipliği açıklanmayan bir hesaba aktarılacağını açıklamıştı.

20 Mayıs 2020 Türkiye saatiyle saat 17:00’da hardfork gerçekleştirilip yaklaşık 23 milyon steem, muhalif 60 hesaptan aktarılarak community321 hesabının bakiyesine eklendi. Ancak kısa süre sonra bu aktarılan varlıkların tamamı Bittrex borsasına çekildi ve açıklamada da 20 Mayıs’ta gerçekleşen Hardfork ile sahiplerinden çalınan tutarların sahiplerine iadesi rica edildi. Elbette bu durum hemen hardfork sonrasında gerçekleşmesi dolayısıyla şaibeli bir durumun fitilini ateşledi. Bittrex borsası üzerindeki Justin Sun etkisinin büyüklüğü ve transfer esnasında kod girilmesi gerekirken sadece eski sahiplerine iade ricası notu düşülmesi, son olarak Justin Sun tarafından yönetilen justinsunsteemit hesabına korece “çalmak kötüdür” notuyla küçük bir transfer gerçekleştirilmesi, olayın amacının hack olayından çok Justin Sun’dan intikam almak olduğu düşündürüyor. Yine de her ne kadar parasal boyut ikinci planda gibi görülse de çok ciddi bir meblağdan bahsedildiğinden, Justin Sun tarafından kurgulanmış bir şov olabileceği de ihtimaller arasında. Şu an yaygın görüş varlıkları aktardığı hesabı başka bir hesap üzerinden açtığı ve buna bağlı hesaptaki şifreyi değiştirmediğinden, aynı anahtar şifreler ile hack olayının gerçekleştiği yönünde.

Her ne kadar Justin Sun yönetici pozisyonunda olsa da, yıllarca merkeziyetsiz çalışmış ve bu şekilde işlemiş, kullanıcıların oluşturduğu kendi iç denetim mekanizması olan bir sistemi ele geçirmiş olması sadece büyük hesap sahiplerinin tepkisini çekmiş gibi gözükse de çok büyük bir kitlenin Justin Sun’ın hareketlerini desteklemediği rahatlıkla görülebiliyor. Her ne kadar paranın ne olacağı; hesap sahiplerine aktarılıp aktarılmayacağı ya da Justin Sun’a iade edilip edilmeyeceği şu an için bir soru işareti olsa da her iki koşulda da sansasyonları ve tutarsızlığıyla ünlü Justin Sun’ın yeni bir sansasyonu gerçekleşmiş oldu.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.