• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2224582,394
  % -0,52
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Bitcoin ile Neler Satın Alabilirsiniz?

Bitcoin ile Neler Satın Alabilirsiniz?

Bitcoin ile Neler Satın Alabilirsiniz?

Bitcoin aracılığıyla satın alınabilecek şeyler, oldukça fazladır. Gıdadan mobilyaya, elektronik eşyadan tekstile, beyaz eşyadan temizlik ürününe kadar akla gelebilecek her şey Bitcoin sayesinde satın alınabilir. Aynı zamanda yatırım araçları da satın almak mümkündür. Ev, araba, metal yatırım araçları da Bitcoin ile satın alınabilir.

Fiziki paranın kullanım alanlarıyla hemen hemen aynı kullanım alanı olan Bitcoin, pek çok satın alım işlemini gerçekleştirdiğinden kullanışlı bir para birimidir. Online bir para birimi olması ve transferlerin de online bir şekilde gerçekleştirilmesi dışında fiziki paradan farkı yoktur.

Bitcoin ödemesi kabul eden dükkanlarda, kullanıcılar diledikleri gibi Bitcoin harcaması yapabilirler. Bununla birlikte her mağaza da Bitcoin ödemesi kabul etmeyebilir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin satın almak için çeşitli yöntemler bulunur. Borsalar aracılığıyla veya kişiden kişiye alım satım yapılabilen platformlar aracılığıyla veya doğrudan Bitcoin ATM’leri ile Bitcoin satın alınabilir.

Bununla birlikte aracılık hizmeti veren diğer kuruluşlardan kredi kartı veya banka havalesiyle de Bitcoin alınabilir. Bazı borsa ve aracı kurumları da PayPal ile Bitcoin satın alma hizmeti vermektedir.

Bunun dışında Bitcoin karşılığında internetten satış yaparak veya Bitcoin madenciliği yaparak Bitcoin sahibi olunabilir. Güvenilen kişilerden Bitcoin satın almak da mümkündür.

Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin satışı yapmak için birçok yöntem bulunur. Satın alma işlemiyle hemen hemen aynı yöntemleri bulunan satma işlemi, en yaygın olarak internet üzerinden bir borsada Bitcoin satış emri vererek gerçekleştirilmektedir.

Dünyanın her yerinde bulunan iki taraflı Bitcoin ATM’leri de kullanılabilir. İki taraflı Bitcoin ATM’leri satın alma işleminde kullanıldığı gibi Bitcoin satma işlemlerinde de kullanılabilir. Bazı Bitcoin ATM’leri kimlik doğrulama isteyebilir.

Bitcoin satışı, online borsa veya platformlarda ya da offline bir alıcıya doğrudan satış şeklinde gerçekleştirilebilir. Bitcoin satarak hemen nakit para elde etmek isteyen kişiler online platformları kullanabilir. Fakat bu yöntem kullanıldığında Bitcoin, borsaya göre daha düşük fiyatlarda satılabilir.

Hangi Mağazalarda Bitcoin Kullanılabilir?

Bitcoin kullanılabilecek mağazalar, Bitcoinin sunduğu uygulamalar ve donanımlara sahip olmalıdır. Coinbase, CoinKite ve BitPay gibi servisler, bu uygulamaları mağaza sahiplerine sunmaktadır. Bitcoin kullanan işletmeler, standart hizmetlerinin yanında faturalama ve muhasebe işlemlerini de gerçekleştirebilirler. Aynı zamanda bireysel kullanıcılar da Bitcoini direkt olarak kabul edebilir ve işlemleri kendileri gerçekleştirebilirler.

Bitcoin ödemeleri yapmak için cüzdan uygulaması ve adresi kullanılır. Bir işletme veya kişiye Bitcoin ödemesi yapabilmek için bilgisayar veya akıllı telefon yeterli olacaktır. Aynı zamanda adresler de QR koduyla ve temassız bir şekilde kullanılabilir. Bitcoin ile gerçekleştirilen işlemler, herhangi bir havale aracı veya kredi kartı işleminden daha düşük maliyetli olabilir. Bankaların, devletlerin veya üçüncü tarafların hiçbiri Bitcoin kadar düşük işlem ücretleri sunamaz.

Bitcoin İşlem Ücretleri Nelerdir?

Biitconin işlem ücretlerinin hangileri olduğu merak konusudur. Bitcoin transferlerinde gönderim ücreti olarak madenci ücreti alınır. Bu madenci ücretleri fee olarak da bilinir. Blokzincirindeki transfer ücretlerinin doğrulanması ve Blokzincirinin günde tutulması için madencilere bazı ödemeler yapılmaktadır.

Bitcoin işlemleri, Blokzinciri üzerinden özel anahtar ile erişilen Bitcoin cüzdanları sayesinde özel anahtarla imzalanan ve açık anahtarlar arası gerçekleştirilen Bitcoin transferi işlemidir.

Ağın yoğun olduğu zamanlarda yüksek ücret ödenen işlemler, düşük ücret ödenen işlemlere göre daha hızlı gerçekleştirilir. Yani işlemin acelesine göre veya onaylanma süresini kısaltmak adına işlem ücretini kullanıcı da belirleyebilir. Genel olarak Bitcoin işlem ücretleri 0.25 USD ile 0.50 USD arasında değişmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.