• YARIM ALTIN
  8.048,00
  % -0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8583
  % 0,12
 • € EURO
  35,1739
  % -0,14
 • £ POUND
  41,5773
  % -0,25
 • ¥ YUAN
  4,5241
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -2,01
 • BITCOIN/TL
  2086473,595
  % -1,96
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Bitcoin Fiyatı Neden Çok Hareketli?

Bitcoin Fiyatı Neden Çok Hareketli?

Bitcoin Fiyatı Neden Çok Hareketli?

Bitcoinin fiyatının fazla hareketli olmasının sebebi, uluslararası haberlerin Bitcoine karşı tutumlarıyla yakından alakalıdır. Uluslararası haberlerde Bitcoinin kabul görme olasılığının fazla olduğuna yönelik içerikler varsa, o zaman Bitcoinin fiyatı artar. Fakat tam tersine, eğer haber çoğunluğun kabulü önlediği yönünde bir içeriğe sahipse, Bitcoin de buna bağlı olarak düşecektir.

Bitcoin fiyatının düşmesine ve artmasına karar veren haberler, Bitcoin dünyasından olabileceği gibi genel haberler de olabilir. Aynı zamanda piyasası geniş ülkelerin Bitcoine karşı yapılandırma çalışmaları da Bitcoinin hareketli olmasına neden olmaktadır.

Bazı durumlarda, Bitcoinin fiyatına etki eden haberler Bitcoinle alakalı da olmayabilir. Ekonomi haberleri, yeni bir para biriminin tercih edilmesine veya Bitcoinin fiyatının artmasına da sebep olabilir. Bazen de hiçbir sebep yokken fiyatta dalgalanmalar yaşanabilir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoinin ne olduğu, özellikle uluslararası ödemenin yaygınlaştığı son yıllarda daha da merak edilmeye başlanmıştır. Bitcoin, Blokzincirini kullanan dijital bir para birimidir. Bitcoinin ödeme sistemi veya bağlı bulunduğu bir merkezi yoktur. Uluslararası ölçüde ve bağımsız bir anlaşma ağıdır. 

Bitcoin kullanan kullanıcılar, herhangi bir aracı olmadan doğrudan birbirlerine Bitcoin transferi yapabilirler. Bu transferler Blokzincirine kaydedilir. Kriptopara olarak da bilinen Bitcoin, fiziksel olarak kullanılamayan yalnızca dijital olarak üretilen bir para birimidir.

Bir ödeme aracı olarak kullanılmasının yanında Bitcoin, aynı zamanda fiyat spekülatörü ve trader için de oldukça popülerdir. Bitcoinin fiyatı da uluslararası alım satım yapan yatırımcıların arz ve taleplerine bağlı olarak artar veya azalır. 

Bitcoin Fiyatı Kimler Tarafından Belirleniyor?

Bitcoinin fiyatını belirleyen kişiler, alım satım yapan satıcılardır. Bu satıcıların arz ve talep dengesi Bitcoin’in değerini etkiler. Kullanıcıların yaptığı tüm alım satım işlemleri Bitcoin piyasasında bir etki yaratır. Uluslararası bir para birimi olarak kullanılan Bitcoinin herhangi bir merkezi yoktur. Bu yüzden dünya piyasasında büyük yeri olan ülkeler de Bitcoinin fiyatının belirlenmesinde etkilidir. 

Herkesin kullanımına açık olan Bitcoin, herhangi bir engelleme veya kısıtlama olmadan herkesin kolayca Bitcoin transferi yapmasına olanak verir. Bitcoin cüzdanından başka bir bitcoin cüzdanına aktarma yaparken herhangi bir aracıya gerek duyulmaz. 

Bitcoin Yasal Bir Para Birimi Midir?

Bitcoinin yasal olup olmadığı ülkelerin kanunlarına bakılarak anlaşılabilir. Çoğu ülkede yasal olarak kullanılırken bazı ülkeler Bitcoinle ilgili kısıtlama getirmişler ve yasaklar koymuşlardır. Az sayıda olan bu ülkelerin Bitcoinle ilgili kararları değişiklik göstermektedir. Bu yüzden Bitcoini yasal olarak kullanmak için öncellikle ülkenin yasalarına bakılmalıdır. Örneğin Ekvador, Bitcoinin kullanımını yasaklayan nadir ülkelerden biridir. 

Bitcoinin Blokzinciri teknolojisiyle çalışması sayesinde bütün transferler kayıt altında tutulmaktadır. Hem anonim hem de şeffaf bir yapısı olan Blokzinciri, Bitcoinin güvenli bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bağımsız binlerce güvenlik uzmanı tarafından kontrol edilen Bitcoinle ilgili bütün probemler hızlıca çözülmekte ve günümüzde hala geliştirilmektedir.

Bununla birlikte tabi ki Bitcoin kullanırken dikkatli davranmak gerekir. Her para piyasasında olduğu gibi Bitcoinde de dolandırıcılıkla karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda Bitcoinin online bir para birimi olması da bu riski artırmaktadır. 

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Açılır?

Bitcoin cüzdanı açmak için 3 farklı yöntem vardır. Bu yöntemler:

 • Kriptopara borsaları
 • Bitcoin core cüzdanı
 • 3. parti uygulamaları

İlk yöntemle cüzdan açmak, kriptopara borsalarını kullanmak yoluyla gerçekleştirilir. Herhangi bir kriptopara borsasında hesap açıldığı zaman cüzdan sahibi olunur. İkinci yöntem ise bitcoin.org adresindeki Bitcoin Core cüzdanının bilgisayara indirilmesi ve senkronize edilmesidir. Bu en güvenli ama biraz zaman alan bir yöntemdir. Üçüncü yöntem de blockhain.com gibi 3. parti cüzdan servislerini kullanmaktır. 

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.