Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Temettü oranı yüksek hisseler

Temettü oranı yüksek hisseler

Temettü oranı yüksek hisseler Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan ve yatırımcısına temettü vermesi beklenen hisseler nedir?

Temettü nedir, ne işe yarar?

Temettü veya kâr payı, şirket ortaklarının bir dönem içinde işletmenin elde ettiği kardan nakit bununla beraber hisse senedi olarak pay alma hakkı anlamına geliyor.
Hisse senedinin en önemli ortaklık haklarından olan temettü olarak bilinmekte, her bir ortağın sahip olduğu hisse senedi miktarına göre belirlenmektedir. Her ortak, Hisse senedi miktarına göre temettü payı alabilmektedir.

Temettü nasıl alınır?

Temettü veya sıkça ifade ediliş şekliyle kar payı almak ya da buna hak kazanmak için hisse senedi sahibi olmanız gerekiyor. Sahip olduğunuz ortaklık sayesinde şirketin temettü ödeme gününde bu hakkı elde etmiş oluyorsunuz. Bu haktan yararlanmanız için şirketin temettü ödeme gününden bir gün evvel dahi hisse senedi aldığınızda temettü ödemesi alabilmeniz mümkün olur.
Sıkla temettü almak için hisse senedi ne zaman alınmalı sorusunun da cevabı merak ediliyor. Temettü almak için temettü verimliliği yüksek şirketlerden hisse almayı tercih edebilirsiniz.

Temettü dağıtımı nedir?

Şirketin yıllık net dönem karından vergiler ve bunun beraberinde ise diğer ödemelerin çıkarılması sonucunda kalan kısmın en az yüzde olarak 20’sini dağıtması, temettü dağıtımı olarak isimlendirilir.
Yatırımcıların temettü dağıtan şirketlere daha fazla güvenmesi sebebiyle temettü dağıtımı önemlidir. Temettü verimliliği yüksek olan şirket, yatırımcılar tarafından bu sebeple tercih edilir. Uzun vadeli hisse senedi alan yatırımcılar temettü verimliliği yüksek olan şirketlerle hem sermaye hem de temettü kazancı elde etmiş olur bu durumda.

Temettü oranı yüksek hisseler

Temettü oranı yüksek hisseler

Temettü oranı yüksek hisseler Borsa İstanbul'da işlem görmekte olan ve yatırımcısına temettü vermesi beklenen hisseler nedir?

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/finanspara.com/httpdocs/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar