• YARIM ALTIN
  8.063,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8112
  % -0,01
 • € EURO
  35,1892
  % -0,14
 • £ POUND
  41,5977
  % -0,28
 • ¥ YUAN
  4,5237
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3682
  % -2,16
 • BITCOIN/TL
  2098381,681
  % -1,58
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi? Araç alımlarında eksik kalan nakitler genellikle bankalardan kredi çekilerek tamamlanır. Elbette eksik kalan tutar küçük meblağda ise araç kredisi çekilmez. Bunun sebebi hem ekspertiz ücreti ödememek, hem de araç üzerine ipotek koyulmasını istememektir. Ancak yeni araç alımlarında belli bir noktaya kadar ihtiyaç kredisi kullanılabildiği için tüketicilerin aklına hangi kredi türünün daha avantajlı olduğu sorusu takılıyor. Elbette faiz oranları bu karar verilirken büyük rol oynuyor. Ancak birkaç kritere daha bakıldığında avantajlı kredinin hangi tür olduğu kolaylıkla seçilebilir.

İhtiyaç Kredisi 50 Bin TL İle Sınırlandırılır

Öncelikle taşı kredilerinde kullanılacak olan tutar tamamen taşıt ile alakalıdır. Yani taşıtın yeni olması, 0 km olması, hasarsız olması gibi kıstaslar araç için kullanılabilecek krediyi etkiler. Dolayısıyla lüks araç alımlarında çok yüksek araç kredileri kullanılabilir. Ancak ihtiyaç kredilerinde böyle bir durum söz konusu değildir. Yani ihtiyaç kredileri kişinin gelirine göre en fazla 50 bin TL’ye kadar kullandırılabilir. İpotek gösterilmesi durumunda bu rakam artacaktır.

Markalar İşbirliğinde Yapılan Kampanyalar

Ford, FIAT, Honda, Toyota gibi markalar zaman zaman bankalar ile işbirliği kurarak bazı anlaşmalar yapabilir. Bu anlaşmalara yönelik araç fiyatında ya da kredi faizinde düşük tutarlar baz alınır. Yani tüketici 0 faiz oranından dahi araç kredisi kullanabilme şansını yakalar. Dolayısıyla bu noktada ihtiyaç kredisi kullanmak mantıksız olacaktır. Çünkü ihtiyaç kredileri için ödenecek olan faiz söz konusudur. Bu kampanyaların takip edilmesi ve değerlendirilmesi elbette araç alacak olan kişinin sorumluluğundadır. Çünkü bu tarz kampanyalar genellikle kısa süreliğine yapılmaktadır.

Ödenecek Peşinat Tutarı

Araç kredileri de tıpkı konut kredileri gibi belli bir peşinat gerektiren kredilerdir. Yani araç için belli bir eksper değeri bulunur ve bu değerin belli bir miktarı kredi olarak kullandırılır. Dolayısıyla araç kredisi çekecek olan kişilerin ellerinde peşinatlarının olması gerekmektedir. 0 km araçlarda bu durum değişiklik gösterebilir. Ancak ihtiyaç kredilerinde peşinata gerek yoktur. Daha doğrusu müşteri bu parayı istediği gibi kullanabilir. Bu nedenle özellikle 2. El araç alımlarında ihtiyaç kredisi tercih edilebilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.