• YARIM ALTIN
  8.152,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5715
  % 0,04
 • € EURO
  34,9006
  % 0,04
 • £ POUND
  40,6409
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  4,4942
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3529
  % 1,57
 • BITCOIN/TL
  2097533,670
  % -3,20
 • BIST 100
  9.722,09
  % 0,80

Suriye’de mazot fiyatları fırladı. İşte rakamlar. .

Suriye’de mazot fiyatları fırladı. İşte rakamlar. .

Ülkede adeta bir kaos ortamı hakim olan Suriye’de petrol ile ilgili önemli gelişmeler yaşanırken Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, verdiği demeçte, DEAŞ terör örgütünün, Suriye ve Irak topraklarında tekrar güçlenmeye çalıştığını ifade etti.

Komşu ülke Suriye’de son zamanlarda oluşan olumsuz gelişmelerin, vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılanmasını bile imkansız hale getirir duruma geldiğini ifade eden Vezir, “Suriye topraklarında gerçekleşen büyük oyunlar, her geçen zamanda yeni sonuçlar oluşturuyor. Suriyede 6 Türk lirasına değerine ulaşan mazot, adeta yok satıyor. DEAŞ’in yolları kesmesi sebebiyle, Rakka, Halep ve Deyri Zor alanlarındaki petrol sahalarından yakıt ulaşamıyor” dediği belirtildi.

Ayrıca Suriye’deki bazı şehirlerde 3-4 senedir elektrik bulunmadığın ifade eden Vezir, konu ile ilgili olarak açıklamasında bu sebeple birçok hastanede de elektrik bulunmuyor. Bunlar jeneratör destekli hizmet vermeye çalışıyor. Özellikle Bayırbucak Türkmen Bölgesi’nde mazot sıkıntısı yaşanıyor. Litre fiyatı Türk lirası ile 6 TL seviyesine ulaşan mazotu bulmak da zorlaştı. Sadece İdlib şehrinde ortalama 100 sağlık merkezi bu sorun sebebiyle kapanma açıklamasında bulundu. Bu şekilde devam ederse, yüzlerce sağlık merkezi kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Böyle bir durumda hayatın tamamen durması da gündemde.”

Mazot sıkıntısı ile ilgili Suriye Türkleri Derneği Yardım Dağıtım Sorumlusu Muhammed Kömürcü de sözlerinde:

“Mazot bundan yaklaşık 1 ay öncesine kadar 75 kuruş seviyesindeydi. İç bölgelerde ise 50 kuruşa da tedarik edilebiliyordu. Şimdi ise petrol kaynakları alanında DEAŞ’in sebep olduğu gelişmeler sebebiyle ortalama yüzde 800 zam oranı ile 6 TL seviyesine ulaştı. Ayrıca mazot bulmak da çok çok zorlaştı. Böyle önemli bir yakıt ise, bu bölgenin olmazsa olmazı. Bu durumun daha da kötülüşmesinden endişe ediyoruz. Bir hafta sonunda mazotu belki de 10 TL’ye bulamayabiliriz. Hastaneler, kamplar, ambulanslar, halk önemli oranda etkilenir ve kısa zaman sonra Suriye tamamıyla yaşanmayacak duruma gelir”

Ayrıca Kömürcü, komşu ülke Türkiye’den ve hayırseverlerden destekçilerden mazot yardımı isteyerek böylesine önemli bir yakıt maddesi olan mazotun özellikle Bayırbucak bölgesi adına hayati bir önem taşıdığını ifade etti.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.