Dünyadan
Neler Oluyor?

Sri Lanka’da Ölü Sayısı 290’a Çıktı

Sri Lanka’da Ölü Sayısı 290’a Çıktı. Sri Lanka’da Pazar günü düzenlenilen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin rakamı giderek yükseliyor. Polis, bazı kiliseleri ve otelleri hedef alan, 500’e yakın kişinin de yaralandığı saldırılarla bağlantılı oldukları şüphesi ile beraberinde ise 24 kişiyi gözaltına alınmış oldu. Şu ana kadar saldırıları üstlenen olmadı ve araştırmalar devam ediyor.

Sri Lanka Başbakanı olarak görev yapan Ranil Wickremesinghe, güvenlik güçlerinin, ülkesinde saldırılar düzenlenebileceğine dair istihbarat raporlarını neden görmezden geldiklerinin soruşturulması gerektiğini belirtmiş oldu.

Ranil Wickremesinghe, önceliklerinin saldırıların sorumlularının yakalanması olduğunu vurgulanmış oldu.

Sosyal Medyada Kısıtlama

Sri Lanka Telekomünikasyon Bakanı Harin Fernando, adını vermediği bir örgütün 10 gün önce saldırılar düzenleyebileceği uyarısında bulunduğunu ancak Devlet Başkanı Maithripala Sirisena’nın bu bilgiyi hükümetle paylaşmadığını söylemişti.

Sri Lanka’da yerel saatle akşam 6’dan sabah 6’ya kadar tüm adada geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Ülkede sosyal medya ağlarına ve mesajlaşma uygulamalarına da kısıtlamalar getirildi. Facebook ve WhatsApp’ı da içeren karar, yanlış bilgi ve söylentilerin yayılmaması için alındı.

Yetkililer, eşgüdüm içinde düzenlenen saldırılardan bazılarının intihar saldırıları olduğunu açıkladı.

Saldırılarda hayatını kaybedenler arasında 35 yabancı olduğu tespit edilmiş olundu.

Türkiye’nin Sri Lanka Büyükelçisi Tunca Özçuhadar, 2 Türk mühendisin saldırılarda hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Saldırılar Kochchikade, Negombo ve Batticaloa’da Paskalya ayini sırasında 3 kilisede, başkent Colombo’da da 3 otelde (The Shangri La, Cinnamon Grand ve Kingsbury), Colombo’nun hemen dışındaki Dehiwela’da ulusal hayvanat bahçesi yakınlarında bir otelde ve Colombo’un Dematagoda bölgesinde düzenlenmiş idi.

İÇ SAVAŞ 26 YIL SÜRDÜ

Sri Lanka, iç savaşın beraberinde ise 1983’ten 2009’a kadar devam ettiği bir ülke. Sri Lanka ordusu ve Tamil Kaplanları arasındaki çatışmalar, bağımsızlık isteyen Tamil Kaplanları’nın yenilgisiyle sona ermiş idi.

İç savaşta yaklaşık olarak 40 bini azınlık Tamillerden olmak üzere 70 binden fazla kişinin öldüğü tahminler arasında yer alıyor.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar