Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji Ne İşe Yarar?

Sosyoloji Nedir? Toplumsal değişim, toplumum oluşumu ve toplum koşulları gibi konularda bilgi edinmek için sosyoloji bilimiyle yakından ilgilenmek gerekir. Peki insanları toplumsal olarak inceleyen ve toplumun yapı taşlarını çözümleyen çok önemli bir bilim olarak bilinen sosyoloji nedir ?

Sosyoloji Nedir Ne İşe Yarar?

Sosyoloji Nedir Ne İşe Yarar? Sosyoloji; geçmişten süregelen insan topluluklarının yaşam tarzlarını, toplumun oluşum sürecini, toplumsal koşulları, toplum işleyişini ve toplumsal değişimi inceleyen bilim dalıdır. Bu bilim dalının incelediği konular aslında çok fazladır. Bir toplumun içerisinde bulunan toplumsal sınıflar, sosyal, ekonomik, siyasal vb. topluluklar, nüfus ve nüfus hareketleri, toplumların örfleri, adet ve gelenekleri, dinsel inançlar, toplumsal normlar ve bunların insanlarla etkileşimleri genel anlamıyla sosyolojinin konusu olarak bilinmektedir.

Sosyolojinin Amacı Nedir ?

Sosyolojinin Amacı Nedir ? Toplumsal konularla yakından ilgilenen sosyoloji biliminin amacı nedir ? Sosyoloji bir toplum bilimi olarak bilindiği için genellikle toplumsal değişim hareketlerini irdeler. Bilimin amacı ise toplumsal değişim, gelişim, etkileşim,toplumun yapı taşları gibi konularda araştırmalar yaparak elde ettiği bilgilerle genellemelerde bulunmasıdır. Sosyoloji bilimin ilgilendiği konular genellikle toplumsal organizasyonlar ve toplumların işleyişi üzerinedir. Bunu yaparken gerçekleşen olaylara mutlaka objektif bir bakış açısı ile bakmak gerekir. Taraflı bir sosyolog kesinlikle olamaz. Olsa dahi ortaya çıkan sonuçlar hiç bir şekilde gerçeği yansıtmaz.

Sosyoloji Biliminin Özellikleri

  • Sosyoloji bilimi bir toplumsa olması gerekenlerle ilgilenmez. Sadece süreç içerisinde oluşan olaylara objektif bir bakış açısı ile bakar.
  • Sosyoloji genele hitap eder. Tek tek bireylerle ilgilenmez. Bireyin katıldığı bir topluluğu inceler.
  • Sosyoloji biliminde toplum bir bütünsellik içerisinde incelenir.
  • Sosyolojik bir araştırma yapılırken tarafsızlık söz konusudur. Olaylara yorumlar katılmaz. Sadece görünenler kayda alınır. Bu nedenle objektif bir bilim dalı olduğunu söylemek mümkündür.
  • Sosyoloji bilimi bir toplum içerisinde meydana gelen olayları tek tek inceler, elde edile küçük parçalardan bir bütün oluşturulur. Yani parça parça gerçekleşen olayların ortak noktaları irdelenir.
  • Ortaya çıkan sonuçlar evrensel olarak geçerli değildir. Yani sosyoloji bilimi kesinlikle evrensel kurallar oluşturmaz.
  • Bu bilim dalında sadece var olan toplumlar incelenir.
Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji Nedir ?Toplumsal değişim, toplumum oluşumu ve toplum koşulları gibi konularda bilgi edinmek için sosyoloji bilimiyle yakından ilgilenmek gerekir.

Kullanıcı Oyu: 5 ( 1 Oy Verildi)

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar