Dünyadan

Soros yıllar sonra altınla buluştu

 

Soros yıllar sonra altınla buluştu

 

 

Soros ve diğer yatırım fonları altına dönerken bunun beraberinde ise, Paulson altın miktarını azalttı.

 

 
Altın yatırımcısı John Paulson, altın yatırım miktarını azaltırken; milyarder yatırımcı olarak bilinen George Soros ve diğer büyük fonlar, fiyatların yaklaşık 30 yılın en hızlı artışını göstermesi üzerine yıllar sonra tekrardan altına dönmüş durumda.
Dünyanın en etkili altın yatırımcıları olarak bilinen John Paulson’ın yönettiği New York merkezli Paulson&Co. dünyanın en büyük altın borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust’taki altın oranını yüzde 17 düşürerek 4.8 milyon hisseye çekmiş oldu.
Paulson böylece son bir yılda üçüncü kez SPDR’daki payını düşüş gösterirken, fondaki en büyük ikinci yatırımcıdan üçüncülüğe geriledi. Paulson’ın önünde BlackRock ve First Eagle Investment Management bulunuyor.

 
EN ÇOK ALTINA SAHİP ÜLKELER
Reuters’a geçtiğimiz Temmuz ayında bir röportaj vermekte olan Paulson, o dönemlerde 1,100 dolar ile beş yılın en düşük seviyelerinde olan altın fiyatlarının “makul seviyelerde” olduğunu belirtmiş oldu.
Paulson’ın açıklamaları, Fed’in faizleri yükseltmeye hazırlandığı bir dönemde altın fiyatlarının önemli bir toparlanma göstereceğine inanmadığına işaret etmiş oldu.
Altın fiyatları birinci çeyreğin sonundan bu yana yükselişini sürdürerek geçtiğimiz ay bunun beraberinde 1,300 dolarla bir yılın en yüksek seviyesini görürken, artışta Fed’in bu yıl faizleri artırma hızının beklenenden daha yavaş olacağı tahminleri etkili oldu.
Paulson’ın görüşleri 2010 yılında altından yaklaşık 5 milyar dolar kazanmasının ardından yakından takip edilmeye başlanmıştı.

 

[poll id=”2″]

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar