Araştırma İnceleme

Şirket Nasıl Kurulur?

Şirket Nasıl Kurulur ?

 Şirket Nasıl Kurulur? Kendi işinin patronu olmak isteyen herkes bir şirket sahibi olmak ister. Ancak işlerin etkin bir şekilde yürütülebilmesi için adımların düşünülerek atılmasında fayda olacaktır. Bir şirket nasıl kurulur ? Şirket kurmak için ne gerekir ?

Şirket kurmak isteyen kişiler, kurumlar ya da ortaklar profesyonel düşünmek zorundadırlar. Aksi takdirde kurulacak olan işte başarılı olma şansı da çok düşük olacaktır. Bunun akabinde ise elde edilen kazançlar vergilendirilmeli ve yasalara uygun bir çerçevede faaliyetler istikrarlı bir şekilde sürdürülmelidir.

Şirket Kurma Aşamaları

Bir şirket kurmadan önce mutlaka hangi alanda iş yapmak istenildiğine karar verilmesi gerekir. Bu karar kapsamında ilerleme politikası oluşturarak buna uygun bir şekilde davranılmalıdır. Gerek ürün tanıtımı, gerekse pazarlaması için iletişim ağlarının geliştirilmesi de oldukça önemlidir. İlerleyen süreçte ise yola şahıs şirketi olarak mı, limited şirketi olarak mı yoksa anonim şirket olarak mı devam edileceği hususunda mantıklı bir yol izlenmesi şarttır. Buna genellikle şirketin ne kadar zamanda ne kadar ilerleme gösterdiğine bakılarak karar verilir.

Şirket Kurmak İçin Ne Gerekiyor ?

Bir şirket kurmak için gerekli olan pek çok prosedür bulunmaktadır. Buna uygun bir şekilde davranıldığında başarı yakalamak kaçınılmaz olacaktır.

  • Şirket kurmak için gerekli olan ilk şey bir mali müşavirdir. Mali müşavirler, şirketlerin kuruluş süreçlerinde vergilendirme işlemleri ile ilgilenecektir. Buna alternatif bir seçenek olarak danışman da tutulabilir. Fakat mali müşavirlerle anlaşmak daha sağlıklıdır. Çünkü onlar daha vergi vb. gibi konularda en bilgili kişilerdir.
  • Şirket kurarken faaliyet alanı kapsamında sözleşmeler imzalanmalıdır. Buna Şirket Ana Sözleşmesi denir. Bu sözleşme kapsamında şirketin adı, faaliyet alanı ve müdürün adı belirtilir. Aynı sözleşme de ek olarak sermaye belirtilir ve kar oranı ve dağılımı belgelenir.
  • Şirketin kurumsallaşmasındaki en önemli adımlardan biri de mernis sistemine girişinin yapılmış olmasıdır. Bu girişi mali müşavirler yapar. Bu girişin ardından çeşitli noter işlemleri gerçekleştirilir. İmza yetkisinin kimde olacağına karar verilir ve Ticaret Sicil Memurluğunda imza beyanı hazırlanır.
  • En son olarak ise vergi dairesi işlemleri gerçekleştirilir. Ve işe başlama bildirimi hazırlanır.
Şirket nasıl kurulur?

 Şirket Nasıl Kurulur? Kendi işinin patronu olmak isteyen herkes bir şirket sahibi olmak ister. Ancak işlerin etkin bir şekilde yürütülebilmesi için adımların düşünülerek atılmasında fayda olacaktır.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar