Sigortacılık Haberleri
Neler Oluyor?

Sigorta Şikayetleri nereye yapılır? Sigorta Şikayetleri

Sigorta Şikayetleri nereye yapılır?

Sigorta Şikayetleri nereye yapılır? Yıllarca birçok başlığa konu olan “sigorta yapan şirket nereye şikayet edilmelidir” sorusu cevap verilmesi gereken bir konu olma özelliği taşımaktadır. Gerek küçük otomobil sigortası hasarı, gerekse sanayi tesisinden oluşan yüklü bir hasar sigortası… Bunlar için müracaat edilecek tek yer mahkemelerdir ancak mahkemelerin yoğunluğu nedeniyle sigorta davaları bir yıldan, üç yıla kadar uzuyor. Türkiye’de, sigortacılık alanında ihtisas mahkemelerinin olmaması ve bu nedenle kişilerin genel mahkemelere gitmesi ve bunun sonucu olarak da davanın sonuçlanması yıllar alan bir konudur.

Sigorta şirketi şikayeti nereye yapılır?

Sigorta şirketi şikayeti nereye yapılır
Sigorta şirketi şikayeti nereye yapılır

Sigortalı ve sigorta şirketi arasındaki uyuşmazlıklar günümüzde mahkemeye gitmeden çözülebilir. Ağustos ayında faaliyete geçen sigorta tahkim komisyonu ile birlikte bu sorunun çözülmesi daha kolay hale gelmiştir. Bu komisyon, tahkim konusunda uzman ve bilirkişi sigorta hakemlerinden oluşan bir komisyondur.

Sigorta Tahkim Komisyonlarına Nasıl Müracaat edilir?

Komisyonun internet sitesinden başvuru formu doldurulabilir ya da bu başvuru formu komisyon merkezinden temin edilebilir. Başvuru formunu doldurduktan ve ücreti ödedikten sonra komisyonda bulunan kişiler bu işle uğraşmaya başlar. Tahkim komisyonu bu olayı 15 gün içinde inceler ve sigorta şirketi ile irtibata geçer. Gerekli görüşmeyi ve gerekli araştırmaları yapıp incelemeyi bir karara bağlar. 40 bin Tl’ye kadar olan hasarlarda hakemin verdiği karara hiçbir şekilde itiraz edilemez. Diğer cezalar için ise yargı yolu açıktır ve karara itiraz hakkınız vardır. Komisyonunun kendine başvurulan tüm şikâyetleri en fazla dört ay içinde sonuçlandırma zorunluluğu bulunur.

Komisyona Başvuru Şartları Nelerdir?

Zorunlu olmayan sigortalarda şikâyetçi olunan sigorta şirketinin komisyona üye olması gerekir. Sigorta şirketinin 15 gün içinde yazılı bildirim yapmaması gerekir ve ayrıca komisyona başvuru için takdir edilen ücret ödenmelidir.

Edevlet üzerinden Hazine Bakanlığından başvuru yapabilirsiniz. Buradan başvuru yapabilirsiniz.

#Konu ile ilgili görüş ve sorularınız için yorum yazarak size en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağız.

Sigorta Şikayetleri nereye yapılır?

Sigorta Şikayetleri nereye yapılır? Yıllarca birçok başlığa konu olan “sigorta yapan şirket nereye şikayet edilmelidir” sorusu cevap verilmesi gereken bir konu olma özelliği taşımaktadır.

Kullanıcı Oyu: 4.7 ( 1 Oy Verildi)

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar