Yaşam
Neler Oluyor?

Selülit Nedir Selülitten Kurtulma Yöntemleri

Selülit Nedir Selülitten Kurtulma Yöntemleri

Selülit Nedir Selülitten Kurtulma Yöntemleri Portakal kabuğu görünümlü, pörsümüş deri: Kadınların çoğunu etkileyen, göz zevkini bozan pürüzlü bir vücut, (ki asıl adı selülittir) bir sürü söylem vardır. Peki bundan nasıl kurtulacaksınız?

Selülit nedir?

Selülit, çoğu kadınların ergenlik çağına ulaştıklarında; kollarında, kalçalarında ve bacaklarında görülen pürüzlü ve buruşuk görüntüye verilen isimdir. Kadınların yağ hücreleri arasındaki bağlar erkeklerinki kadar sıkı değildir. Bu da erkeklerin neden selülit sorunu yaşamadıklarının bir göstergesidir. Egzersiz yapılmadığı zaman bu yağ dokuları tek bir hücrede yoğunlaşırlar ve bizim selülit dediğimiz görüntüye sebep olurlar.

Kimler etkilenir?

Selülitinizin olması için kilolu olmanıza gerek yok – çok zayıf ünlülerin bile sahilde selülitli fotoğrafları çekilmiştir. Erkekler yüksek seviyelerde androjen hormonları sebebiyle selülit sorunu yaşamazlar. Dolayısıyla selülit kadınların karşılaştığı bir problemdir.

Hormonlar selülit oluşumunda büyük rol oynar. Özellikle östrojen hormonu selülit oluşumunu destekler ve olan selülitin de daha kötü duruma gelmesine yol açar. Selülitin oluşumunda rol oynayan başka hormonlar da vardır. Bunlar insülin ve tiroit hormonlarıdır. Dolayısıyla düşük şekeri ve tiroit hormon bozukluğu olan bayanların, bu sorunları olmayan bayanlara göre daha çok selülit sorunu yaşadığını söylemek yanlış olmaz.
Selülitin olmasına sebep olan diğer faktörler beslenme biçimi ve yaşam tarzıdır. Çok yağlı ve tuzlu yiyecekler yemek, karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, lifli gıdalar tüketmemek selülit artışına sebep olur. Sigara içmek, düzenli ve yeterli egzersiz yapmamak, dar kıyafetler, yüksek topuklu ayakkabılar giymek, hatta sürekli aynı pozisyonda durmak bile selülit oluşumuna sebep olur.

Selülitten kurtulmak

Selüliti olan kadınların çoğu ondan kurtulmak konusunda haklı olarak umutsuzluğa kapılırlar. Maalesef selüliti yok edecek mucizevi bir ilaç yoktur, fakat selülitin fark edilebilirliğini azaltmak ve yeni selülit oluşumunu engellemek için çeşitli yollar vardır. Şükür ki bunlar pahalı değiller ve çok zaman almazlar.

Sağlıklı meyve ve sebze tüketin

Lifli yeşil sebze ve meyveler içeren sağlıklı bir beslenme biçimi tavsiye edilir. Yeşil sebze ve meyveler, vücudun, alkol ve fast food olarak tabir edilen yiyeceklerin sebep olduğu zararlı maddelerden arındırılmasını sağlayan antioksidanlar içerir. Ayrıca hücreler arasındaki bağ dokularını güçlendirerek yağ tabakasının deriye yakın yerlere ulaşmasını engeller. Tavsiye edilen meyveler; elma, çilek, dut, yabanmersini, kiraz, kavun, üzüm, kivi, mango, portakal, ananas, ahududu. Tavsiye edilen sebzeler; havuç, lahana, enginar, salatalık, rezene, pırasa, soğan, ıspanak ve domates.

Abur cuburu sınırlayın

Sağlıksız, besin değeri az olan, abur cubur ve hazır yiyecek tüketiminizi azaltın.

Dolaşımınızı hızlandırın

Vücut dolaşımını hızlandırmak selülitin azalmasını sağlar. Egzersiz yapmak, peeling veya masajla birlikte, kan dolaşımını hızlandırır. Selülitli bölgelere uygulandığında ise yeni hücre oluşumunu sağlar. Banyodan sonra problemli bölgeye tazyikli soğuk su uygulanması da aynı etkiyi gösterir.

“Mucizevi” kremler

Marketlerde kalça etrafındaki selülitleri yok ettiği iddia edilen sayısız “mucizevi” kremler vardır. Bunlar gerçekten işe yarar mı? Hem evet hem de hayır. Uzmanlar düzenli masajın selüliti azalttığını söyler ve kremler de masaj yapmaya teşvik eder, fakat o pahalı ürünlerin gerçekten işe yaradığının kesin bir kanıtı bulunmamaktadır. Sorunlu bölgeye basit bir losyonla masaj yapmak da daha ucuza mal olmakla birlikte aynı etkiyi yaratır.

Bu tavsiyelerin çoğu ırsi olan selüliti tamamen yok ettiğini söyleyemeyiz. Bununla birlikte sağlıklı beslenme şekli ve yaşan tarzı, yeni selülitlerin oluşmasını ve olanların da daha kötü hale gelmesini engellemekte büyük rol oynar.

Selülit Nedir Selülitten Kurtulma Yöntemleri

Selülit Nedir Selülitten Kurtulma Yöntemleri Portakal kabuğu görünümlü, pörsümüş deri: Kadınların çoğunu etkileyen, göz zevkini bozan pürüzlü bir vücut, (ki asıl adı selülittir) bir sürü söylem vardır. Peki bundan nasıl kurtulacaksınız?

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar