Girişimcilik

Sektörel Kar Oranları

Sektörel Kar Oranları

 

Sektör Nedir?

Bir iş kolu, dalı ile ilgili üretim, satım gibi süreçleri kapsamaktadır. Dünya üzerinde artan nüfus ile birçok sektör gelişmekte ve yeni kurulmaktadır. Sektörler ülke ekonomisi, iş istihdamı, gelir seviyesi gibi durumların artmasın olanak sağlamaktadır. Günümüzde her gün gelişme gösteren teknoloji ile sektörler arası gelişimi ve etkileşimi de oldukça etkilemektedir. Devlet destekli, özel veya iş ortakları ile kurulan iş kolları günümüzde sektöre oldukça canlılık vermektedir.

  Sektörel Kar Oranları?

Günümüzde her geçen gün sektörel oranda yeni yapılanmaya gidilmektedir. Gelişime katkı sağlayan bu sektörler: Turizm sektörü, sanayi sektörü, hizmet sektörü, gıda sektörü, üretim sektörü, eğitim sektörü ve ulaştırma sektörü diye oldukça çoktur. Bu sektörlerin kar oranları ise her yıl değişkenlik göstermektedir. Yılın moda anlayışına, trendine, akımlarına, popülerliğine, tüketilebilir olmasına, kalıcılığına ve yenilenebilir olmasına göre değişmektedir. Bu sektörler arası akımında gelişmesinde etkili olan teknoloji sektörü, sanayi sektörü üretim ve tüketim trendlerini belirlemektedir. Yıllık olarak bu sektörlerin kar oranları şu şekildedir:

 

Turizm sektörü, bir turizm bölgesinin iklimi, ulaşılabilirliği, bölge halkı, reklamı, doğası ve denizi ile ilgi çekmektedir. Turizm sektöründe lider olan firmalar uzun yıllar hizmet vermektedirler. Yıllık kar oranları % 10 – 15 arası değişen sektör ülke ekonomisi içinde oldukça etkilidir.

 

Sanayi sektörü, yüksek teknoloji ile üretilen fabrikalar, sağladığı iş imkanları, ham madde yeterliliği, ulaşılabilir olması ile dikkat çeken sanayi sektörünün kar oranı % 12 – 15 arası değişmektedir.

 

Gıda sektörü, her bölgede yöresel tatlar ve endemik meyve, sebzelerin getirdiği avantajlar doğrultusunda güzel gelirler sağlayan bu sektör % 10 – 18 arası kar oranlarına sahiptir. Hızla değişen dünya ile yemek anlayışı da değişkenlik göstermektedir.

Sektörel kar oranları sanayi, ulaşım, turizm ve gıda gibi sayılabilecek pek çok sektörü etkilemiştir.

 

Sektörel Kar Oranları

Sektörel Kar Oranları Bir iş kolu, dalı ile ilgili üretim, satım gibi süreçleri kapsamaktadır. Dünya üzerinde artan nüfus ile birçok sektör gelişmekte ve yeni kurulmaktadır. Sektörler ülke ekonomisi, iş istihdamı, gelir seviyesi gibi durumların artmasın olanak sağlamaktadır.

Toplam Oy Oy vermek ister misin?

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar