• YARIM ALTIN
  7.890,00
  % 2,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8650
  % 0,29
 • € EURO
  35,2132
  % 0,33
 • £ POUND
  41,6698
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,5299
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3699
  % 1,03
 • BITCOIN/TL
  2150238,289
  % -1,36
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Dijitalleşme ve Borsalar: Korona Döneminde Yıldızı Parlayanlar

Dijitalleşme ve Borsalar: Korona Döneminde Yıldızı Parlayanlar

Dijitalleşme ve Borsalar: Korona Döneminde Yıldızı Parlayanlar

Birçok şirket ve çalışan için ev ofisi artık günlük yaşamın bir parçası. Kendi dört duvarınızdaki ofis için teknik açıdan donanımlı olabilmek önemli. Bu da dijitalleşmeyi hızlandırır. Peki ekonomik alanda kim bundan faydalanır? Borsada kimin yıldızı parladı?

Güçlü bir itici güç: 18 Nisan Cumartesi akşamı ABD’de ilk kez, dünya çapında 270 milyon kişi web üzerinden 60’tan fazla TV istasyonu ve dokuz büyük internet platformu tarafından yayınlanan “Tek Dünya: Birlikte Evde” yardım konserini izledi . Küresel Vatandaş, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler, dünya çapındaki sağlık çalışanlarının Covid-19 salgını’nı engellemelerine yardımcı olmak için 128 milyon dolarlık dayanışma fonları finanse etti. Etkinlik çok başarılı oldu . Çevrimiçi günlük yaşam dünya çapında TV, bilgisayar, akıllı telefon, tablet aracılığıyla günlük yaşanıyor. Son zamanlarda da okulda ve işte – ev ofisi aracılığıyla dijitalleşme iyice hayatımıza girdi.

Gartner Grubu pazar araştırmacısı Brian Kropp “Ancak, artık pek çok şirket evden çalışmanın telefon, e-posta ve Skype’tan daha fazlası olduğunun farkında.” Amerika’da satışları 1 milyar dolardan fazla olan şirketlerin yarısı ev ofisleri için hazırlıksızdı ve çok sayıda baskı altında çeşitli tedarikçilerden ekipman almak zorunda kaldı. Ev ofisindeki hızlı artış çok sayıda şirketin ilk anda bocalamasına neden oldu. “Şirketlerin sadece yüzde on kadarı iyi hazırlanmıştı,” diyor uzman Kropp. Gartner artık ev ofisinin pandemiden sonra bile daha sık kullanılabilmesi için dünya çapında hızlı bir şekilde iyileştirmelerin yapılmasını bekliyor.

Dijitalleşmenin Borsaya Yansıması

Chip geliştiricileri ve üretim uzmanları, şirketlerde dijitalleşmenin hızlanması için hammadde sağlıyor. Teknolojileri, chiplerin enerji tüketimini azaltır ve daha güçlü chip sistemlerindeki minyatür elektronik bileşenler için daha küçük yapılar oluşturur. Borsa pazarlamacıları bunu biliyor ve bu gelişmelerden faydalanan şirketlere güveniyor.

Ticaret katındaki çalkantıların başlangıcından bu yana, dünyanın önde gelen chip siparişi üreticisi Tayvan Semiconductor (TSMC),chip litografi ASML için Hollanda lideri ve yazılımı chip planları tasarlamak için kullanılan ABD şirketi Synopsys’in hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi. Sanayi endeksi Philadelphia Semiconductor SOX ve en büyük ABD şirketlerinin endeksi S & P 500. Synopsys pazar değerini korudu, TSMC ve ASML (şu anda Avrupa’nın en istikrarlı teknoloji değeri) her biri yüzde beşten biraz fazla kaybetti. SOX ve S & P 500, 20 Şubat’tan bu yana yüzde 12 ve 15 ile çok daha keskin bir düşüş gösterdi.

Üç Chip Şampiyonu

Üç favori segmentlerinde baskın durumda ve şu anda belirsiz zamanlarda yolda kalmak için yeterli nakit – iyi koşullara sahip sağlam bilançolara sahipler. Sözleşme üreticisi TSMC, birkaç yıl önce bu yıl 15-16 milyar $ ‘lık ekipman ve üretime yapılan yatırımların geçtiğimiz yıldan biraz daha fazla olduğunu doğruladı. Şef C.C. Wei, “talepte zayıflama” görmüyor. Pandeminin yılın ikinci yarısına kadar önemli bir etkisi olmayacak. Yaklaşık 36 milyar dolarlık satışları olan grup, örneğin veri merkezlerindeki bilgisayarlar veya mobil cihazlarda ve oyun konsollarında merkezi kontrol birimleri olarak çok çeşitli yüksek performanslı çipler üretmektedir. Tayvan’ın en büyük şirketi, çoğu çip şirketinin şimdi sözleşme yoğun imalatçıları sözleşmeli üreticilere bırakması gerçeğinden faydalanıyor. Bu nedenle küresel pazar lideri, yarı iletken endüstrisinin neredeyse tüm alanlarında teknolojik ilerleme için en yeni makinelere ve süreçlere sahip.

Veri merkezlerindeki bilgisayarlar için 5G mobil iletişim çipleri, yapay zeka (AI) ve kontrol üniteleri (işlemciler) gibi yarı iletkenler üzerindeki şu anda en küçük yapılar ve iletken izleri için, uzman ASML’den TSMC sistemleri mevcuttur. Hollandalıların teknolojisi talaş litografisi için fiziksel sınırları zorluyor ve artan sayıda alanda kullanılıyor. Bir tesisin maliyeti yaklaşık 150 milyon $ ‘dır ve müşteri tarafından monte edilecek çeşitli jumbo jetlerde kullanılacaktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.