Ekonomi Haberleri

Sektörel Güven Endeksi Açıklandı

Sektörel Güven Endeksi Açıklandı

Sektörel Güven Endeksi Açıklandı. Hizmet sektörü güven endeksi mart ayında yapılan incelemede ise yüzde olarak 1,6, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,9 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 5,9 değer kaybına uğradı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin olarak sektörel güven endekslerinin oranları ve analizlerine açıkladı. Buna göre yer alan haberde ise, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi şubatta 100,7 iken, martta yüzde 1,6 azalarak 99,1’e gerileme gösterdi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış, son üç aylık dönemde ise yapılan incelemede ise “iş durumunun iyileştiğini” değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin artacağını” bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin arttığını” değerlendirmekte bulunan girişim yöneticisi sayısı ise yükselmiş oldu.

Hizmet sektöründe martta bir önceki aya göre yer alan incelemede ise, iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksleri sırasıyla yüzde olarak 2,1 ve 2,6 azalırken, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,1  artış görüldü.

PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ

 

Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi ise mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi şubatta 104,7 iken, mart ayında yüzde 1,9 azalarak 102,6 değerine gerileme gösterdi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş, son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların arttığını” ve “mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu” değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların artacağını” bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise artış gösterdi.

 

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve mevcut mal stok seviyesi endeksleri sırasıyla yüzde 6,2 ve yüzde 1,1 azalırken, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 1,3 arttı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ

İnşaat sektörü güven endeksi ile mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi şubatta 83,8 iken, martta yüzde 5,9 azalarak 78,9 değerine gerileme gösterdi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu düşüş, “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde” değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında artış” bekleyen girişim yöneticisi rakamının düşmesinden dolayı kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya kıyasla beraber, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla ise yüzde 2,1 ve yüzde 8,6 azalış gösterdi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar