Nedir?

Sektörel Dalgalanma Nedir?

Sektörel Dalgalanma Nedir?

Sektörel Dalgalanma Nedir?  Bu başlık altında sektörel dalgalanmanın nedenleri sebepleri hakkında bilgilendirme yapacağız. Paranın diğer kurlara göre değer kaybetmesinden iniş çıkışlar oluşmaktadır. Enflasyon buna bir örnektir. Bir dolar kuruna örnek verdiğimizde ülkemizde iniş çıkışlar yaşamaktadır. Buna piyasa etki eder piyasa da olan çalkantılardan dolayı bunları göz önünde bulundurarak bakıldığında hareketlenmeleri görebiliriz.

Neden Çalkantılar Oluşur?

Dünya piyasasındaki tıkanıklardan dolayı buna örnek verebiliriz. İşleyişlerin yavaşlaması ve zayıflaması gibi de birçok durum bu konu hakkında söz konusu olabilir.

O senenin üretimlerinden tutunda işlenen malzeme ve işin sayısı bu iniş çıkışlara nedendir.

Bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda piyasa ve dünya sanayileşmesinde sürekli bir iniş çıkışın devam ettiğini net olarak görebilirsiniz. Dünya da bu düzen hep böyledir çağlar boyu insanlar üretmekle mükellef olup işe emeğine hep değer katmıştır. Katılan değer ve sermaye sürekli olarak kat ve kat değerlenmiştir. Bu duruma istinaden piyasada çalkantıları görebilirsiniz. Bu durum hareketliliğin göstergesidir.

 Sektörel Dalgalanmanın Nedeni?

 Sektörel Dalgalanmanın Nedeni? Sanayi ve benzeri faaliyet işletmelerinde sürekli bir iş performansı devam etmektedir. Üretime dayalı olan bu işletmelerde harcamalar alım ve satım hareketlenmeleri vardır.

Alım yapıldığında paralar harcanır, harcanmış olan para artık piyasa da rol oynayacaktır. Bu durumda piyasada hareketlenme gözlemek mümkündür. Aynı şekilde şirketlerin hisse oranlarının satışa çıktığı zamanda da piyasa ve borsa da iniş çıkışı görmek mümkündür.

Bu gibi durumlar aktif piyasayı sürekli bir hareket halinde tutmaktadırlar.

 

Her geçen gün ekonomisine bağlı olarak ülkelerde kurlar iniş çıkış yapar sebebi bu anlattığımız konulara dayanmaktadır. Mal ve ürünün işleyişinden ithalat ve ihracatına kadar bu durum geçerlidir. Enflasyon, indeks, borsa, kur hayatımızın her yerindedir.

Sektörel Dalgalanma Nedir?

Sektörel Dalgalanma Nedir?  Bu başlık altında sektörel dalgalanmanın nedenleri sebepleri hakkında bilgilendirme yapacağız. Paranın diğer kurlara göre değer kaybetmesinden iniş çıkışlar oluşmaktadır.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar