Girişimcilik

Sanayisi Gelişen Ülkeler Nerelerdir?

Sanayisi Gelişen Ülkeler Nerelerdir?

Sanayisi Gelişen Ülkeler 

Japonya

Sanayisi Gelişen Ülkeler Nerelerdir? Japonya sanayi dalının gelişimine ikinci dünya savaşı önemli rol oynamıştır. Savaşın ardından yaşanılan bomba olaylarının etkisi Japon insanında bir reaksiyon yaratmış olup disipline olan toplum daha azimli hale gelip bugün dünyanın en büyük teknoloji sanayilerini ellerinde bulundurmaktadır.

Rusya

Lenin ile birlikte yeni bir döneme kapı açan Rusya, Sovyet politikalarıyla bir sanayi toplumu halini almıştır. Soğuk savaş döneminin getirisi olan rekabette Amerika Birleşik Devletleri ile olan çekişme sanayi ve ekonomiye büyük katkılar sağlamıştır. Dünya’nın en büyük doğal gaz rezervleri Rusya’da bulunmaktadır. Şu anda dünya ya en çok gaz ihraç eden ülkedir. Bununla birlikte silah sanayinde gelişmiş durumdadır.

Almanya

İkinci Dünya Savaşının ardından ikiye bölünen ülke ekonomik olarak çöküşler yaşamıştır. Ancak Naziler döneminde açılan araba fabrikaları, halen günümüzde dünyanın enleri arasındadır. Ağaç sanayinde ileri seviyede olan ülke disiplini ve kalkınma gücüyle birçok ülkeye örnek teşkil edilmektedir.

ABD

Yeni dönemin gözde ülkesi olarak adlandırılır. Birçok insanın Amerikan rüyası vardır. Çünkü herkese bol para vaat ediyordur bu ülke. Gerçekte ise sanayisini belirli temellere dayandırmıştır. Petrol ve ham madde ihracıyla başlayan süreçte, yanına birçok yan sanayi dalı eklenmiştir. Silah sanayi, teknoloji endüstrisi, tekstil sanayisi gibi fazla sektörde yer edinerek bir sanayi ülkesi haline gelmiştir.

Çin

Ucuz iş gücü ve fazla insan sayısı bu ülkenin altın faktörüdür. Bilindiği üzere Dünya’nın en kalabalık ülkesi konumundadır. Ucuz iş imkanları sağlayarak seri üretim noktasında fazlasıyla gelişmişlerdir. Dünya’nın en büyük markaları üretimlerini Çin’de yaparlar. Bunun sebebi de ucuz iş gücü ile gelen seri üretimin oluşturduğu sonuçtur. Bu sebeple Çin bir sanayi toplumudur.

Gelişmiş sanayi ülkelerinin özellikleri ve neleri daha çok kullandıkları Dünya ekonomisini belirlemektedir.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar