Nedir?

Sanayileşmesini Tamamlamış Ülkeler

Sanayileşmesini Tamamlamış Ülkeler

Sanayileşmesini Tamamlamış Ülkeler Sanayi, mal ve hizmetlerin meydana getirilmesinde kullanılan girdilerin şeklinin değiştirilmesi faaliyetidir. Avrupa’da 18. ve 19. yüzyıllarda kullanılan buharlı makineler yeni buluşların doğmasını sağlamıştır. Bunun sonucunda da sanayi devrimi başlamış ve sanayileşme yolunda adımlar atılmıştır. Zamanla sanayileşme hız kazanmış ve bütün dünyaya sıçramıştır. Sanayileşmenin gelişmesi ile köyden kente göçler olmuştur ve kentlerde işgücü imkanı bulan fabrikalar daha hızlı üretim gerçekleştirmeye ve giderek büyümeye başlamıştır. Dünya ülkelerinin gelişmişlik seviyeleri onların sanayileşmede ne kadar yeterli aşamaya geldiklerini göstermektedir. Ülkelerin gelişmesi ise onların ekonomilerine bağlıdır.

 Dünya Ülkelerinde Sanayileşme

Dünya ülkeleri gelişmiş, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerdir. Gelişmişlik seviyeleri bir ülkenin dışa bağımlılığının da bir göstergesidir. Eğer bir ülke dışa bağımlı değil kendi ekonomisi kendine yetebiliyor ve herhangi bir mal ve hizmet ithal etmiyor ise bu ülke gelişmiş bir ülkedir. Gelişmiş bir ülkenin ekonomisi de sanayisi de gelişmiştir. Sanayileşmesini tamamlamıştır diyebiliriz. Avrupa, Amerika ve Japonya örnek olarak gösterilebilir. Az gelişmiş ülkeler daha çok dışa bağımlı olan ülkelerdir. Sanayinin her alanında gelişim gösteremeyen ekonomilerinin yetersizliği nedeni ile dışa bağımlı olan ülkelerdir. Afrika gibi ülkeler az gelişmiş sanayileşmesini tamamlamamış ülkelerdir.

 Sanayileşmede Türkiye’nin Durumu

Bizim ülkemiz gelişmekte olan bir ülkedir. Bu şu demek oluyor ki henüz sanayileşmesini tamamlamış değildir. Fakat her alanda dışa bağımlı da değildir. Ülkemiz coğrafi konumu itibari ile birçok sanayi dalında kendi kendine yetebilmektedir hatta bazı ürünlerde ihracat dahi yapmaktadır. Fakat bazı sanayilerde hala dışa bağımlı konumdadır. Örneğin; otomotiv sanayi de otomobil üretimi yapabilmek için her girdi kendi ülkemizde yer almamaktadır. Avrupa ülkelerinden ithal edilmektedir. Ülkemizin gelişmişlik düzeyinin artması için gereksiz kaynak israfından kaçınmak, girişimci insan gücünü arttırmak, devletin de gerekli teşvik projeli ile sanayileşmenin özendirilmesi ülkenin ekonomik yönden gelişmesini sağlayacaktır.

Sanayileşmesini Tamamlamış Ülkeler

Sanayileşmesini Tamamlamış Ülkeler Sanayi, mal ve hizmetlerin meydana getirilmesinde kullanılan girdilerin şeklinin değiştirilmesi faaliyetidir. Avrupa'da 18. ve 19. yüzyıllarda kullanılan buharlı makineler yeni buluşların doğmasını sağlamıştır.

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar