Ekonomi Haberleri

Sanayi üretimi yükselişe geçti

Sanayi üretimi yükselişe geçti. Yüzde 3,9 yükselmesi beklenilmekte olan takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzdesel oranda 6,7 yükselmiş oldu.

Sanayi üretimi ise, nisan ayında piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gelmiş oldu. Yüzde 3,9 yükselmesi beklenen takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzdesel oranda ise 6,7 yükseldi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde olarak 2,3 artış göstermiş oldu.

 

AYLIK ARTIŞ YÜZDE 2,3 ORANINDA
Sanayi üretimi nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,3 yükseliş gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde  olarak 1,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzdesel oranda 0,4 yükseliş gösterdi.

 

YILLIK ARTIŞ YÜZDE 6,7 ORANINDA
Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 6,7 yükseliş gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış olarak ise sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde yapılan analizde, 2017 yılı Nisan ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,8 yükseliş gösterdi.

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar