Ekonomi Haberleri

Sanayi üretimi yükseldi

Sanayi üretimi yükseldi

Sanayi üretimi yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu olan (TÜİK), Kasım ayına ilişkin olarak sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıklamasında bulundu. Kasım ayında sanayi üretimi geçtiğimiz  yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 yükseliş gösterdi. Sektörlere bakıldığında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6,6 değer kaybederken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzdesel oranda 2,4 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olan sanayi üretimi Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 0,9 değer kaybetti. 2015 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzdesel oranda 3,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzdesel oranda 0,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,7 değer kaybetmiş oldu.

SANAYİDE EN YÜKSEK DÜŞÜŞ DAYANIKLI TÜKETİM MALI İMALATINDA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olan ana sanayi gruplarında en yüksek değer kaybı ise yüzde 6,5 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşmiş oldu. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş yüzdesel oranda 15 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşirken. Bu düşüşü, yüzdesel oranda 12,9 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve yüzde olarak 10,8 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etmiş oldu. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış değeri ise yüzde 3,6 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatında gerçekleşmiş oldu. Bu artışı, yüzdesel oranda 3,3 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 3,2 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı yanında takip etmiş oldu. Ekim ayında sanayi üretimi aylık yüzde 0,1 artmıştı. Sanayi üretimindeki yıllık artış ise yüzde 4,6 rakamında olmuştu.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar