Ekonomi Haberleri

Sanayi üretim verileri açıklandı

 Sanayi üretim verileri açıklandı

Sanayi üretim verileri açıklandı. Büyümenin öncü göstergelerinden ve istihdamın en önemli noktasını oluşturan Sanayide üretim Ağustos ayında aylık bazda yüzde 1.4 azaldı, beklenti ise değişim göstermeyeceği yönündeydi bu durum piyasalarda hemen etkisini gösterdi uluslararası piyasalar da devam eden satış etkisi ve gelen sanayi verileri ile borsada satışlar devam ediyor bununla birlikte sanayi üretimi yıllık bazda ise yüzde 5.2 arttı.

Sanayi üretiminin yüzde 5.7 artması bekleniyordu fakat bu beklentide tam olarrak karşılanmış değil .Sanayi üretimi arındırılmış veri ile Ağustos ayında aylık bazda yüzde 1.96 azaldı, yıllık bazda yüzde 12.5 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde ağustosta yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 7,7 arttı sanayi inşaat ve ihracatın ardından türkiyenin büyümesinden en önemli etkenlerin başında geliyor açıklanana verileri ardından hükümet kanadında henüz bir açıklama yapılmadı.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar