Yaşam

Safra Kesesi Taşları Neden Oluşur?

Safra Kesesi Taşları Neden Oluşur?

Safra Kesesi Taşları Neden Oluşur? Genellikle safra kesesinde oluşan kristallere safra taşları denir. Safra kesesi Karaciğerin önündeki seküler organdır ve, karaciğerde üretilen ve yağların sindirimine katılan sıvı safra için bir rezervuardır. Safra kesesi taşları kolesterol kristallerinden veya daha nadiren safra tuzlarından oluşur. Taşlar, kum taneleri gibi küçük olabilir ya da fındık büyüklüğünde olabilir. Safra kesesinde bir taş safra kanalını bloke ettiğinde safra kesesinden ince bağırsağa safra akan safra kesesi veya biliyer kolik gözlemlenir.

Safra kesesi nedenleri

 Safra kesesi nedenleri Sürekli olarak bol yağlı beslenen obezite hastalarında ve hızlı kilo vermek isteyenlerde safra taşları görülmektedir. Çoğu zaman kanalı tıkamayan taşlar ancak tesadüfen ultrason cihazında görülürler. Kişide şiddetli ağrılara neden olmaları için kanalı tıkamaları gerekir.

Safra taşı semptomları

Çoğunlukla safra koliği kendiliğinden geçer. Taş safra kanalından ince bağırsağa geçtiğinde, ağrı ve diğer belirtiler kaybolur. Taş ileri olamayacak kadar büyükse ağrı devam eder ve böyle durumlarda acil cerrahi müdahale gereklidir. Taş safra yolunda kalırsa, safra akışı karaciğerden ve safra kesesinden akarsa sarılık (sarı renk tenisi ve sklera) ve karaciğerde olası hasar gelişmesi mümkündür.

Safra taşları varlığında komplikasyonlar

Çoğu safra taşı safra kesesinin bir taşı tarafından engelleninceye kadar bir tehlike teşkil etmez, bu da safra kesesinin, karaciğerin ve pankreasın enflamasyonuna ve enfeksiyona katkıda bulunan safra kanalı taşıyla engellenir. Safra kesesinin yırtılması peritonit oluşturabilir. Kronik safra taşı hastalığı safra kesesi kanseri riski ile de ilişkilidir.

Ne yapabiliriz

Ağrılı bir saldırıda analjezik yapabileceğiniz acıyı hafifletmek için yatmanız, yememeniz gerekir . Safra koliksi saldırısı 2 saatten fazla sürüyorsa, hemen tıbbi yardım çağırmalısınız. Sağ üst kadranda sıklıkla ağrı veya rahatsızlık varsa, doktorunuza danışmalısınız.

Doktor ne yapabilir?

Safra kesesi taşları çoğunlukla röntgen ve ultrason ile teşhis edilir. Çoğu taş herhangi bir belirti yaratmaz. Bu gibi durumlarda, genellikle herhangi bir tedavi gerekmez. Ağrılı bir saldırı gelişirse, kolesistektomi genellikle tavsiye edilir (safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılması). Bazı durumlarda, safra taşlarının erimesini teşvik eden ilaçlar reçete edilir. Bununla birlikte, bu tür ilaçlar birkaç yıl alınmalıdır, böylece taşlar tamamen eritilir ve yeni taşların gelişmesini engelleyecek koşullar yaratılır.

Safra Kesesinde Taş Oluşumunun Önlenmesi

Safra taşı oluşumunu önlemek için:

  • Düşük kalorili diyet ve egzersiz uygulamak için aşırı kilo varlığında, vücut ağırlığının kademeli olarak azaltılması;
  • bol miktarda gıda tüketmemek ve yağdan uzak durulması;
  • Safra taşı bulunduğu zaman, safra taşı oluşumuna katkıda bulunabilecek östrojen tedavisinden kaçınılmalıdır;
  • Vücutta kolesterol alımını azaltmanız gerekir.
Safra Kesesi Taşları Neden Oluşur?

Safra Kesesi Taşları Neden Oluşur? Genellikle safra kesesinde oluşan kristallere safra taşları denir. Safra kesesi Karaciğerin önündeki seküler organdır ve, karaciğerde üretilen ve yağların sindirimine katılan sıvı safra için bir rezervuardır.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar