Dünyadan

Rusya’ya kötü haber: Küçüldükçe küçülüyor

Rusya’ya kötü haber: Küçüldükçe küçülüyor

 

 

Dünya Bankası, Rusya’nın 2016 yılı için küçülme tahminini ve beklentisini olumsuz yönde revize ederek yüzde olarak 0,7’den 1,9’a yükselttiğinin açıklamasını yapmış oldu.

Bankadan yapılan açıklamada, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle, Rus ekonomisindeki küçülme tahmininin bu yıl için yüzde 0,7’den 1,9’a revize edildiği belirtilirken, önümüzdeki yıl için ise yüzde 1,3’lük büyümenin beklendiği bildirildi.

Daha önceki tahminlerde ve rakamlarda ise petrol fiyatının varil başına 2016 için ortalama 49 dolar olarak değerlendirildiği vurgulanırken, yeni tahminlerde petrol fiyatının ortalama 37 dolar olarak hesaplandığına işaret edilmiş olundu.
YOKSULLUK EN YÜKSEK SEVİYEDE YER ALDI
Açıklamada yer alan, Rusya’da yoksulluk oranının 1998-99 ekonomik krizinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çekilirken devamında ise, ülkenin 2016 hedefi olan bütçe açığının gayri safi milli hasılaya yüzde 3’lük oranını başarma ihtimalinin de düşük olduğu belirtildi.
Banka, Rusya’daki 2018 Başkanlık seçimlerinden önce gerekli yapısal reformların gerçekleşmesinin beklenmediğinin de altını çizerek “Rus ekonomisinin toparlanması için uzun bir yol var” ifadelerini kullanmış olundu.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar