• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2186982,623
  % -3,11
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Rusya’ya ekonomik şok !

Rusya’ya ekonomik şok !

Avrupa ve dünyanın ekonomik denge tahtası olarak görülen Rusya’ya yönelik, Yukos şirketinin kendi hissedarlarına ödemesi bildirilen tazminatı ödemediği için, Fransa ve Belçika tarafından alınan kararla Rus şirketlerinin önemli mal varlıkları ve bazı banka hesaplarına ihtiyati tedbir koydukları belirtildi.

Belçika Tahkim Mahkemesi, Rus Yukos petrol şirketine Moskova’nın ödemesi gereken tam 50,1 milyar dolar tutarındaki tazminat için Belçika’da bulunan bütün Rus varlıklarına ihtiyati tedbir konulmasını kararlaştırdı. Daha önce Rusya’nın el koyduğu ifade edilen Yukos’un açmış olduğu bu kritik tazminat davası içerisinde Yukos’un daha önceki hissedarlarının istekleri doğrultusunda alınan önemli kararların neticesinde, Belçika’da bulunan yaklaşık 47 kuruluştan himayesinde yer aldığı ve Rus devletine ait bir varlığın ise olup olmadığını yaklaşık 15 gün gibi bir süre içinde bildirmesi gerektiği ifade edildi.

BANKALAR ŞOKTA

Bu kritik olarak görülen talebin bildirildiği kurumların içinde bazı Rus bankaları ile Rus medya kuruluşlarının yanı sıra Rus kilisesinin önemli bir şubesi de bulunduğu ifade ediliyor. Ülke genelinde Rus diplomatik hedeflerinin bazı önemli hesap ve malları ise bu kritik kararın dışında alındığı belirtiliyor.
Ayrıca Avrupa ülkesi Fransa hükümetinin de, ünlü Rus VTB Bankası’nın Fransa’daki iştirakindeki bazı Rus şirketlerine ve önemli diplomatik temsilciliklerine ait olan kritik hesapları dondurduğunu bildirdi. Fransa’da bu dondurulan kritik hesapların içinde Russia Today ve Rus devlet ajanslarına ait olduğu belirtilen bazı hesaplar da bulunuyor. Sonrasında ise Rus cephesinden gelen itiraz sonrasında önemli diplomatik temsilciliklerin banka hesaplarındaki blokenin ise kaldırıldığı belirtiliyor.

Her iki karar da, Yukos’un iştiraki olan Yukos Universal Limited (YUL) şirketinin Rusya’nın 1.65 milyar euroluk tazminatı ödemeyi reddetmesinden duyulan endişe nedeniyle yaptığı talep üzerine alındı.

Konu ile ilgili Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Andrey Belousov gelişmeleri doğrularken, bu son gelişmelerle ilgili olarak Belçika’nın Rusya devleti ile ilgili önemli varlıklara yönelik ihtiyati tedbir uygulanmasının yasal bir dayanağının olmadığını iddia ederek, bu kritik karara mahkeme kanalı ile itirazda bulunacaklarını belirtti. Rus Hükümeti Sözcüsü Dmitri Peskov’un da bu ihtiyati tedbir kararı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada sert bir dille, Belçika ve uluslararası bazı şirketleri uyardıklarını bildirdi.

Bu konu ile ilgili uzmanların yapmış olduğu açıklamalarda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) sonuca bağladığı Yukos Kararı’nın Türkiye’de bulunan Bank Asya yönünden de büyük bir önem taşıdığı belirtiliyor. Türkiye’de BDDK’nın el koyduğu Bank Asya ile ilgili, banka ortakları BDDK’nın aldığı Bank Asya cephesinde hukuksuz olarak nitelendirilen el koyma kararının iptal edilebilmesi için Ankara’da idare mahkemesine dava açtıkları belirtiliyor. Banka ortakları yerel mahkeme aracılığı ile herhangi bir sonuç alamaması durumunda bu kritik davayı AİHM’ye götürecekleri belirtiliyor.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.