Dünyadan
Neler Oluyor?

Rusya, Suudi Arabistan’ı geçti

Rusya, Suudi Arabistan’ı geçti

Rusya, Suudi Arabistan’ı geçti. Rusya mayıs ayında günde 10,6 milyon varil petrol üretimi yaparken, petrolün toplam ihracattaki payı yüzde 28 olarak görüldü.

Rusya mayıs ayında günde ortalama olarak ise 10,6 milyon varil petrol üreterek Suudi Arabistan’ı geride bırakmış oldu. Rusya Federal İstatistik Servisinin (Rosstat) verileri ve analizlerine göre, mayısta günlük ortalama olarak 10,6 milyon varil petrol üretmekte olan Rusya, aynı dönemde günlük ortalama 9,99 milyon varilde kalan Suudi Arabistan’ı solladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü olarak bilinen (OPEC) ülkeleri mayısta günlük toplam 31,9 milyon varil petrol üretirken, bunun yaklaşık 4,5 milyon varili Irak’tan gelmiş oldu.

Petrolün Rusya’nın toplam ihracatındaki payı, bu yılın ocak-mayıs döneminde yüzde 28 olurken, petrolün mayısta ortalama ihracat fiyatı da ton başına 508 dolar seviyesinde gerçekleşmiş oldu.

OPEC’in üretim kısıntısı anlaşmasına taraf ülkeler, 23 Haziran’da Viyana’da düzenlenen toplantıda petrol arzının günlük 1 milyon varil yükseltilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. Rusya’nın güncellenen anlaşma kapsamında üretimini günlük olarak 200 bin varil düzeyinde artırması beklentiler arasında yer alıyor.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar