• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1848
  % -0,36
 • € EURO
  35,0041
  % -0,09
 • £ POUND
  41,0569
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2171838,116
  % -2,46
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Rus hükümetin başı Yukos ile dertte

Rus hükümetin başı Yukos ile dertte

Rusya’nın en büyük petrol şirketi olan Yukos‘un sahibi olan Mikhail Hodorkovski 2003 senesinde tutuklanmıştı. Geçmişin petrol oligarkı olarak bilinen ve sene 2000’lerde dünyanın denge tahtası olarak bilinen Rusya’nın en zengin adamlarının başında geldiği belirtilen Hodorkovski, Rus lider Putin‘e karşı çıkarak, kısa zaman sonra Putin hükümeti tarafından dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığı gerçekleştirdiği iddiaları ile tutuklanarak cezaevine gönderildiği belirtilmişti.

Yukos şirketi ise yaklaşık 27 milyar dolarlık rekor denilebilecek ölçüde bir vergi cezasına çarptırılmış ve bu verilen cezayı karşılayamadığı için iflas etmeye sevk edilmiş ve kamuya devredilmesine neden olmuştu.

Bu gerçekleşen iflasın sonrasında şirketin hissedarları, Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Tahkim Mahkemesi‘ne talepte bulunarak, yaklaşık 100 milyar dolarlık bir dava açtığı ifade ediliyor.

Hodorkovski’nin bu Putin iktidarına yönelik açmış olduğu hukuk mücadelesinde ilk galibiyetinde geçen sene Tahkim Mahkemesi’nin ünlü Yukos şirketinin önceki hissedarlarına yaklaşık 50 milyar dolar gibi rekor bir tazminat ödenme hükmü şeklindeki kararıyla kazanmış oldu.

Ayrıca bu mücadelede Hodorkovski ile Putin arasında yaklaşık 10 seneyi geçen süredir devam eden gerilim, Avrupa ülkelerinden olan Belçika ve Fransa’nın Rus devletine yönelik mal varlıklarına el koyma kararı vermesi ile birlikte şimdi de Avrupa bölgesine de geçtiği belirtiliyor.

Fransa’daki Fransız mahkemesinde alınan sonuç dahilinde, ünlü Yukos petrol şirketinin açtığı tazminat davası sonucu ile bağlantılı olarak Rus devletine ait olan VTB Bankası‘nın Fransa’daki iştiraklerine ve diplomatik temsilciliklere yönelik bazı hesapların dondurulduğu belirtildi.

Ayrıca Belçika ise Rusya devletine yönelik bazı banka hesapları ve finansal varlıklara el koyulduğu da ifade edildi. Rus lider Putin, Rusya devletinin Avrupa’da bulunan varlıklarına durdurulmasına yönelik haklarını mahkeme aracılığı ilealacaklarını ifade etti. Moskova ise böyl bir karara karşılık olarak Rusya’da aktif olan bazı yabancı şirketler ve banka hesaplarına benzer uygulamalar gelebileceği telkininde bulundu. Ayrıca Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev ise sözlerinde Fransa ile Belçika topraklarında el konulan Rus varlıkların önemli bir kaydadeğer tarafının olmadığı açıklamasında bulundu.

Gerçekleşen bu gelişmelerin kötü sonuçlar doğurduğunu belirten Ulyukayev, bu finansal engellemelerin çeşitli ve ülkelere de yayılmasını gözlemlenebileceği uyarısında bulunarak bu risklerin gözardı edilmemesi gerektiğini de belirtti.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.