Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Risk Analizi nedir? Ne İşe Yarar?

Risk Analizi nedir?

Risk Analizi nedir? İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamındaki en önemli konulardan biri de risk analizidir. Her iş yeri kendisine göre belli  bir üretim yapmak ve bunun karşılığında da belli bir miktarda kar elde etmek ister. Ancak her işte belirli bir risk konusudur. Hem maddi olarak hem de işçilerin sağlığı açısından ortaya çıkan bu risklerin çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Peki risk analizi nedir ve risk analizi nasıl yapılır?

Risk analizi çeşitleri

Risk analizi başlı başına açıklanacak bir kavram değildir. Bu nedenle onu anlamak için metotlarını bilmek gerekir. Risk analizi tam olarak İlk tehlike analizi, 5 x 5 Matrisi, Kontrol Listeleri metodu, Yetersizlik ve eksiksizlik modları ve etkileri analizi metodu, tehlike bir işletilebilirlik analizi metodu, hata ağacı, sonuç analiz, veri tabanı ve kinney metodu olmak üzere toplamda 9 şekilde yapılabilmektedir. Bu metotlar arasında en çok kullanılanı ise şüphesiz ki 5 x 5  metodudur. Fakat bun metotları tek tek değil de bir bütün olarak ele almak çok daha faydalı olacaktır.

Buna bakıldığında ise risk analizi raporunun tanımını, herhangi bir iş yerinden mevcut olarak bulunan ya da dışarıdan gelebilme ihtimali olan tehlikelerin belirlenmesi, ortaya çıkan bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açacak çeşitli faktörlerin ve tehlikelerden kaynaklanmış olabilecek bir çok riskin veya risklerin analiz edilerek detaylı bir şekilde değerlendirilmesi ve de buna bakılarak çeşitli kontrol tedbirlerinin alınmasına yönelik adımlar atılmasına yönelik verilecek olan kararlara denilmektedir.

Risk analizi kadar risk analizini kimlerin yapacağı da çok önemli bir konudur. Ortaya konulmuş olan yönetmeliğine bakıldığında risk analizinin genellikle iş veren tarafından çalışma ortamının alışkanlıkları ve koşulları göz önünde bulundurularak , sağlık ve güvenliği sağlamak amacıyla yaptırılacaktır. Ancak analizi yapan kişiler genellikle uzman kişilerdir. Patronlar bu konuda işini iyi yapmak istiyorlarsa, mutlaka risk analizi yapan, alanında öncü firmalarla iletişime geçmelidir. Zaten risk analizi raporu yaptırmak her kurum için önemli bir gerekliliktir. Çünkü bu durum işçilerin sağlığını etkileyecek olan en birincil faktörler arasında yer almaktadır.

Risk Analizi nedir?

Risk Analizi nedir? İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamındaki en önemli konulardan biri de risk analizidir.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar