• YARIM ALTIN
    8.393,00
    % -1,32
  • AMERIKAN DOLARI
    33,1952
    % -0,11
  • € EURO
    36,0226
    % -0,60
  • £ POUND
    42,8115
    % -0,31
  • ¥ YUAN
    4,5456
    % -0,29
  • РУБ RUBLE
    0,3772
    % 0,65
  • BITCOIN/TL
    2210524,236
    % 0,53
  • BIST 100
    11.156,20
    % 0,15

Ripple Nedir? Nereden Satın Alınır? (XRP)

Ripple Nedir? Nereden Satın Alınır? (XRP)

Ripple Nedir? Nereden Satın Alınır?  Son dönemlerin en gözde coinleri arasında yerini alan Ripple yakından inceleyelim. Kurucusu kim? Nereden alınır? Yatırım yapmak doğru mu? Tüm bu sorularınızın cevabını bu yazıda yer alıyor.

Ripple Nedir?

Ripple Nedir?

Ripple Nedir?

Ripple 2012 yılında ödeme ağı olarak ve kripto para olarak hayata geçti. İlk olarak 2012 yılında hayata geçirilen Ripple; Arthur Britto, David Scwartz ve Ryan Fugger tarafından geliştirildi. Uluslararası ödemeler konusunda getireceği avantajlar ile hemen dikkat çekmekte olan Ripple, 2017 yılının Mayıs ayında 8 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşmış oldu. Bilinen pek çok kripto paranın aksine Ripple, madenciliği yapılamayan ve ledger isimi verilen blockchain tabanlı defterlerin tamamen bir şirket tarafından yönetildiği bir kripto para birimi olarak bilinir. Ripple platformu yapılan incelemede ise, SWIFT veya Western Union gibi para gönderme yollarına ateş ediyor. Bu noktada Ripple, tamamıyla bankalarla çalışmaya, daha masrafsız ve efektif bir para transferi çözümü sunmaya odaklanmış durumda. Ripple, “Internet of Value” dediğimiz, “değerlerin interneti” diye Türkçe’ye çevirebileceğimiz alan üzerine odaklanmış durumda. Bu demek oluyor ki, bilgiler internet aracılığıyla nasıl anında iletilebiliyorsa, paranın da öyle iletilebilmesi demek oluyor bu. Ripple ile, küresel para transferi için servet ödeyip veya günlerce boşuna beklemek zorunda kalmak için bir neden kalmıyor.

Ripple Güvenli Mi?

Ripple güvenli mi? Ripple merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu olarak blockchain teknolojisi ile geliştirilmiş olup ve teknolojisi yakından takip ediyor. ECDSA ve ED25519 gibi güçlü şifreleme algoritmaları ile işlemler olarak gerçekleşmektedir. Bir çok banka tarafından kullanılması da güvenli olduğuna kanaat getirebileceğimiz faktörlerden biridir.

Interledger Protokolü diye adlandırılan bir altyapı sayesinde işlemler bir uçtan diğer uca şifreli ve güvenli şekilde gerçekleştirilmektedir.

Ripple cüzdan uygulamaları

Ripple cüzdan uygulamalarına değinecek olursak; Ripple coinler için wallet uygulaması olarak neler kullanılabilmekte bunlar nelerdir? konusuna bakalım. Ripple cüzdan uygulamalarında yoğunlukla kullanılanlar ise Gatehub ve Rippex‘tir. Bu uygulamalar dışında Poloniex gibi exchange borsalarında saklamanın güvenli ve sorunsuz olduğu da yapılan incelemede görülmekte.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.