Araştırma İnceleme

Referandum sonrası Dolar ne olur?

Referandum sonrası Dolar ne olur?

Referandum sonrası Dolar ne olur? 2017 Nisan ayı, bazı şeylerin değişmesi açısından dönüm noktası olacak. Evet veya hayırların fazla çıkması ile bir çok şeyler siyasi açıdan eskisi gibi olmayacak.

Başkanlık sistemi sonrası dolar ne olur?

Bu değişim içinde piyasaların vereceği tepki çok önemli. Yerli veya yabancı birçok uzmanın görüşü, doların düşüşe devam edebileceğini yönünde. Bunu da politik istikrarın devam etmesi olarak yorumluyorlar. Verilen fiyatlarda 3 Binli seviyeler. Yani referandum sonrası piyasa yanlısı bir sonuç ve TL’nin tekrar güçlenmesi.

Referandum sonrası Dolar ne olur?
2016 yılından bu zamana kadar ülkemizde dahil birçok sınavdan geçti. İçte darbe girişimi, ekonomik kriz ve referandum tartışmaları, dışarıda ise FED’in yavaş yavaş faiz artırımına gitmesi, Trump’un başkan seçilmesi vs. Bu olaylar içinde piyasalarımızda şimdiye kadar olmayan şeylerde yaşandı. Mesela doların her sert çıkışında düşüş yönünde sert tepkiler veren hatta inanılmaz çöken Borsa İstanbul , doların 3.9420 TL gelmesine rağmen hiç çökmedi. Hatta tutundu. Böyle durumlarda yeni zirveler yapan Türkiye CDC’leride fazla tepki vermedi. Daha önceki zirve değeri olan 306.33 seviyelerine bile gelmedi. Rating kuruluşlarının not düşürmeleri bile olağan üstü bir durum yaratmadı. Bir bakıma bugüne kadar böyle durumlarda yaşanan olaylarda ezber bozuldu.
Başa dönecek olursak; Daha önceki seçim sonuçlarını ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP seçmeninden aldığı oyu, artı her ne kadar MHP tabanının yarısının bu başkanlık seçimini desteklese de, bu referandum sonucunun evet çıkması çok büyük bir olası. Yani referandum sonucu şimdiden belli diyebiliriz. Bu sonuç belli olduğundan, aksi bir şey yani evet çıkması bile piyasaları fazla etkilemez.
Ben USD/TRY Paritesinin yeni zirveler yapması için siyasi krizden çok ekonomik kriz çıkması gerektiğine inanıyorum. Bugünler itibarı ile dış dünyada veya Türkiye’de çok olağan bir şey olmaz ise dolara yeni zirveler yaptıracak sebep göremiyorum. Eğer üst akıllar tarafından bir sebep veya bahane çıkarılmazsa. Çünkü o zaman doların yukarı çekilmesi için çok sebep vardı, fakat şimdi o sebeplerin çoğu yok.
Bu durumda finans piyasalarının insanlarının ve yatırımcıların ne dediğinin veya ne düşündüğünün bir önemi olduğunu sanmıyorum. Önemli olan piyasa yapıcılarının ne düşündüğü veya ne algıladığı. Bu nedenler referandum ve sonucu arasında geçen sürede eğer yeni bir olay olmaz ise doların DX Endeksine paralel bir şekilde hareket edecektir. Eğer bu endekste yukarı doğru hareket olursa USD/TRY Paritesi buna tepkisiz kalmaz.
Zaten Trump’un güçlü dolar istemeyen söylemleri eğer gerçekleşmeye başlarsa zaten dolar DX endeksi ile birlikte aşağı doğru gevşemeye başlar. Dış piyasalarda Trump’un söylemleri ve yapacakları önemli. Çünkü piyasalarda FED Faiz artırımı sebebi ile likidite sıkıntısı var. Trump dediklerini yapar Dragi’de karşılık verip parasal genişlemeyi sonlandırırsa, Euro’yu kimse tutamaz. EURO/USD Paritesinin yukarı hareketi ile bu parite ile hareket eden hangi kur varsa yukarı çekip DX Endeksini aşağı çekebilir. Bu da imkanlar dahilindedir.
Sonuç olarak ben referanduma kadar olağan dışı bir olay olmaz ise BiST 100 ve 30 Endeks hisseleri başta olmak üzere borsanın yükseleceğine, doların ise gerileceğini düşünüyorum.
Borsa ilk etapta 89.790 ve 90.000 civarlarına, bu değerler aşılırsa 91.00 ve 91.600 doğru çıkış yapabilir. Dolar ise buna bağlı olarak ilk etapta 3.670 ve 3.630 aralığına gelebilir. Bu değerin kırılıp kırılmayacağı önemlidir. Referandumdan sonra piyasa yapıcılarının algılarına göre Türk piyasaları oluşacaktır. Daha fazla soru ve görüşleriniz için konu altına yorum bırakabilirsiniz.

 

Referandum sonrası Dolar ne olur?

Başkanlık sistemi sonrası dolar ne olur?

 

Referandum sonrası Dolar ne olur?

Referandum sonrası Dolar ne olur? 2017 Nisan ayı, bazı şeylerin değişmesi açısından dönüm noktası olacak. Evet veya hayırların fazla çıkması ile bir çok şeyler siyasi açıdan eskisi gibi olmayacak. Bu değişim içinde piyasaların vereceği tepki çok önemli. Yerli veya yabancı birçok uzmanın görüşü, doların düşüşe devam edebileceğini yönünde. Bunu da politik istikrarın devam etmesi olarak yorumluyorlar. Verilen fiyatlarda 3 Binli seviyeler. Yani referandum sonrası piyasa yanlısı bir sonuç ve TL’nin tekrar güçlenmesi.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

6 Yorumlar

  1. Ellerinize sağlık güzel yazı olmuş,ancak dolar’ın yükselişi türk halkını aşırı derecede zor’a soktu, ,üstüne dolar 2017 yılı’nın son aylarına doğru 4 rakam’ını göreceğinide söylüyorlar.Bu türkiye’yi ilerde ne kadar etkiler bekleyip göreceğiz.

  2. Dolar uçacak sen ne diyorsun bekleyinde görün batacak ülke resmen zaten battık oda ayrı

  3. REFERNADUMA KADAR 3.6 DAN 3.8 LERE CIKIS OLABİLİR ASUL DUSUS EVETTEN SONRA İŞRE O ZMAN DOLARIN 3 E YOLCULUĞU BASLAYACAK

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar