Ekonomi Haberleri

Reel kesim güven endeksi Aralık

Reel kesim güven endeksi Aralık

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından aralık ayına ilişkin olarak ise İktisadi Yönelim Anketi ve ReelKesim Güven Endeksi sonuçları açıklandı.

Buna göre yer alan haberde ise, aralıkta RKGE, bir önceki aya göre 3 puan düşüş göstererek 103,3 rakamına düşüş gösterdi.

Endeksi oluşturmakta olan anket sorularının cevaplarına bakıldığında ise, son 3 aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat, gelecek 3 aydaki toplam istihdam miktarı ve mevcut mamul mal stoku miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde, gelecek 3 aydaki üretim hacmi olarak ise, gelecek 3 aydaki ihracat sipariş miktarı beraberinde, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler ise endeksi azalış yönünde etkileme görüldü.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi olarak ise (RKGE-MA), bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak 109,2 puan rakamına düşüş gösterdi.

Son 3 aya yönelik değerlendirmelerde yer alan incelemede ise, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında yükseliş bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı, iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin ise güçlendiği incelendi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar