Yaşam
Neler Oluyor?

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı? Zararlı mı? Faydaları Nelerdir? Protein tozu zayıflatır mı? Ne kadar kullanılmalı ve kaç mg kullanılmalı? Konu vücut geliştirme olunca yeni başlayanların dahil olmak üzere herkesin proteine ihtiyacı mutlaka vardır. Yani protein tüketiminin sizi Hulk’a dönüştürmesi konusunda korkmanıza gerek yok.
Spor salonuna devam eden sporcular kişiler arasındaki yaygın görüş, protein tozlarının bağırarak antrenman yapan ve devasa ebatlara ulaşmaya çalışan kişiler için olduğudur. Fakat gerçek şu ki, herkesin proteine mutlaka ihtiyacı vardır.

Protein nedir?

Protein nedir? Protein, karbonhidrat ve yağ ile birlikte vücudumuzun çeşitli fonksiyonları yerine getirmek ve enerji ihtiyacını gidermek için ihtiyacı olan üç makro besinden birisi olarak bilinmektedir. Özellikle protein, 20 farklı amino asidin birleşiminden meydana geldiği için çok önemlidir. Bu amino asitler, kas dokularının yapı taşlarıdır aynı şekilde vücuttaki birçok dokudaki proteinlerin önemli bir bileşeni olarak bilinmektedir.

Antrenman sonrası protein tüketimi

Antrenmandan sonra protein tüketimi oldukça önemlidir. Özellikle de direnç çalışmalarından sonra kaslar yorgun düşer ve sürekli yeme ihtiyacı hissedersiniz. Antrenman boyunca gerilime maruz kalan kaslar bu durumun neticesinde yıkım yaşar. Vücut, antrenmanın ardından kas dokularını onarmaya başlar ve bunun sonucunda kaslar daha güçlü ve aynı şiddetteki bir antrenmanı sürdürebilmek adına daha dayanıklı hale gelir.

Kasların toparlanma sürecinde meydana gelen “protein sentezi”, hasar gören proteinlerin yenileriyle değiştirilme süreci olarak bilinir. Spor yapan kişiler özellikle esansiyel amino asitleri içeriğinde barındıran bir protein takviyesi yaptığı zaman, vücuduna yardım ederek hasar gören kaslarının daha çabuk ve daha kuvvetli bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Kardiyodan sonra protein tüketimi

Yaptığınız çalışma ister kardiyo, ister ağırlık antrenmanı olsun, çalışmanın hemen ardından protein alımı yapmak çalışmanızın verimini artıracaktır. Zira her iki çalışma prensibi de kas dokularınızı fazlasıyla kullanmanıza neden olur ve protein takviyesi bu yorgunluğun telafi edilebilmesinde büyük önem taşır.

Direnç antrenmanları kas kütlenizi daha fazla yıpratır ve kas dokunuzdaki daha sonra onarılacak olan mikroskobik yırtıkların miktarını artırır. Bu nedenle özellikle direnç antrenmanlarının hemen ardından protein takviyesi almak oldukça önemlidir.

Protein tozu yağlandırır mı

Protein kilo almanıza neden olmaz. Vücudunuzun ihtiyacı olandan fazla kalori tükettiğiniz zaman kilo alırsınız. Bu duruma kalori fazlası denir. Birçok protein tozu, bir ölçeğinde 100-150 kalori barındırır. Üstelik protein tozlarının yağ ve karbonhidrat oranı oldukça düşük seviyelerde olduğu görülmüştür.

Sonuç

Özetlemek gerekirse yapılan bu tüm incelemelerin sonunda, protein takviyeleri kilo almanıza sebep olmaz. Şöyle ki, proteinin kendisi sizi yağlandırmaz. Dünya rekoru kırmak, kişisel rekor kırmak veya sadece yağsız kas kütlenizi dahada arttırmak istiyorsanız, protein takviyesi almak kas gelişiminizi kolaylaştırmanın en iyi yollarından biri olarak bilinir.

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı? Zararlı mı? Faydaları Nelerdir? Protein tozu zayıflatır mı? Ne kadar kullanılmalı ve kaç mg kullanılmalı?

Kullanıcı Oyu: 5 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar