Dünyadan

Piyasaların Çin kabusu bitmiyor

Piyasaların Çin kabusu bitmiyor

Piyasaların Çin kabusu bitmiyor. ABD’de geçtiğimiz haftanın son işlem gününde açıklanmakta olan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesine karşın pay piyasalarında yüzdesel oranda 1’i aşan değer kayıpları görülmekte iken, dolar endeksi yatay bir seyir izlemiş oldu.

Piyasalarda değer düşen risk iştahı, özellikle tahvillere ilgiyi yükseltti ve 10 yıl vadeli tahvili faizi yüzdesel oranda 2,20’lerden yüzde 2,11’e gerileme gösterdi. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzdesel oranda ise 1,02, S&P 500 endeksi yüzde 1,08 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,98 değer kaybetmiş oldu. Analistler, bugün veri gündeminin zayıf olduğunu açıklaması yaparak, piyasalarda iç dinamiklerin ve özellikle emtia fiyatlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak hisse bazlı hareketlerin öne çıkacağını dile getirilmekte. Avrupa tarafında, cuma günü Almanya’da açıklanmakta olan sanayi üretimi verisinin beklentilerin altında kalması nedeniyle ve ABD’de tarım dışı istihdam verisinin sonrasında euro/dolar paritesi 1,09’un hemen üzerinde dengelenmiş olundu.

Cuma günü Almanya’da DAX endeksi yüzdesel oranda ise 1,31, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde olarak 1,59 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,70 değer kaybetmiş oldu. Analistler, bugün açıklanacak Euro Bölgesi yatırımcı güven endeksinin izleneceğini ifade edilmekte. Asya tarafında Çin piyasalarındaki dalgalanma ve negatif seyrin yeni haftanın ilk işlem gününde de sürdüğü tahmin edilmekte. Şu dakikalarda Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzdesel oranda ise 5’in üzerinde değer kaybederken, Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,39 düşüş gösterdi. Japonya piyasalarında ise resmi tatil sebebiyle işlem yapılmadı. Yurt içinde, geçen hafta küresel piyasalardaki negatif hava aynı zamanda ve sert dalgalanmalara karşın BIST 100 endeksinin göreceli olarak daha sakin bir seyir izlemesi dikkatleri üzerine çekti. BIST 100 endeksi cuma günü yüzdesel oranda ise 1,23, haftalık bazda ise yüzde 1,55 değer kaybı yaşadı. Analistler, bugün yurt içinde açıklanacak cari işlemler dengesi ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklama yapacağı Orta Vadeli Programın takip edileceğini belirtiyor.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar