Dünyadan

Piyasalar FED’i Bekliyor

Asya borsaları İngiltere’nin AB’den ayrılma ihtimali endişesi ve beraberinde ise yatırımcıların Fed toplantısı öncesinde temkinli davranmalarıyla gerileme gösterdi. ABD borsaları da Apple ve Microsoft hisselerinde meydana gelen değer kaybıyla beraberinde geriledi.

 

 

Küresel piyasaların hepsi Fed’i bekliyor.
Asya borsaları bu ay İngiltere’de yapılacak referandum sonrası ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılma ihtimalinin gittikçe yükseldiği endişeleri ve yatırımcıların bugün başlayacak olan iki günlük Fed toplantısı öncesinde temkinli davranmalarıyla gerileme gösterdi.
Ekonomistler, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının beraberinde ise (Brexit) Avrupa’da yeni bir resesyon yaratacağını düşünürken, sterlin ve euro bu endişelerden dolayı son seanslarda değer kaybetmiş oldu.
Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.4 gerilerken, Japon Nikkei endeksi de iki ayın en düşük seviyesini gördü. Dün yüzdesel oranda ise 3.5 düşen Nikkei bugün de yüzde 0.2 geriledi.
Fed’in bugün başlayan ve yarın sonlanacak toplantısının yarattığı belirsizlik de piyasalar üzerinde etkili olurken, beklentiler oldukça zayıf açıklanan Mayıs ayı istihdam verisi sonrası ABD Merkez Bankası’nın faizlerde bu ay değişikliğe gitmeyeceği yönünde.
ABD borsaları dün özellikle Apple ve Microsoft gibi şirketlerin hisselerinde meydana gelmekte olan değer kaybıyla gerileme gösterirken, yatırımcılar ABD ve Avrupa’daki büyük ekonomik ve siyasi olaylara kilitlendi.

 

[poll id=”2″]

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar