Dünyadan

Piyasalar FED tutanaklarını bekliyor

Piyasalar FED tutanaklarını bekliyor

Piyasalar FED tutanaklarını bekliyor. Tutanakların, dolar ve faizde özellikle yapılan açıklamada ise piyasaya yön vermesi bekleniyor.

Küresel piyasalar, dün karışık bir seyir izlemesinin sonrasında bugün ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları ve yoğun bir veri akışı bekleniyor.

FED tutanakları ne zaman açıklanacak?

Fed tutanaklarını piyasalar bekliyor. ABD’de, resmi tatil nedeniyle önceki gün kapalı olan piyasalar, dün haftaya değer kaybı ile başlangıç yaptı. Veri gündeminin zayıf olduğu günde, Dow Jones endeksi yüzde olarak 1,01, S&P 500 endeksi yüzde olarak 0,58 ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,07 değer kaybına uğradı. 2 yıl vadeli tahvil faizleri, son verilerin ardından Fed’in faiz artırımı konusunda elinin rahatladığı beklentileri ile yükseliş eğilimini devam ettirirken, 10 yıl vadeli tahvil faizleri yatay seyirde işlem gördü.

ABD 2 yıl vadeli tahvil faizleri, dün yüzde olarak 2,2821 ile Eylül 2008’den bu yana en yüksek rakamını görmüş oldu. Analistler, dolar endeksinin geçen haftadan bu yana yükseliş eğiliminde olduğuna altını çizerek, bugün imalat sanayi ve hizmet sektörü Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve Fed tutanaklarının takip edileceğini bildirisi yer aldı. Fed’in, faizlerde değişikliğe gidilmeyen ve mart ayında yapılacak faiz artırımına işaret etmekte olan ocak ayı toplantısına ilişkin tutanakların, dolar ve faizler başta olmak üzere tüm piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması beklentiler arasında yer alıyor.

Avrupa tarafında, dolar karşısında gerileme gösteren avrodan destek bulan pay piyasaları dün pozitif bir seyir halinde idi. Avro/dolar paritesi, dün yüzde 0,55 değer kaybı ile 1,2339’a gerileme gösterirken, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,83, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,46 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,64 değer kazandı.

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar