Dünyadan
Neler Oluyor?

Piyasa FED Tutanaklarını Bekliyor

Piyasa FED Tutanaklarını Bekliyor

Piyasa FED Tutanaklarını Bekliyor. Küresel piyasalar negatif bir seyir izlemeye devam ederken, bugün 1,5 günlük tatilin sonrasında ise işleme açılmış olacak. ABD piyasalarının seyri ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları takip edilmiş olacak.

ABD’de 1,5 günlük resmi tatilin sonrasında ise bugün işleme açılacak piyasalarda Fed’in haziran ayı Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına ilişkin tutanaklar ve yoğun olarak veri akışı takip edilecek.

FOMC’nin 12-13 Haziran’daki toplantısında faizler 25 baz puan artırılarak yüzde 1,75-2,00 aralığına çıkarılmış, karar metni ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ise şahin olarak değerlendirilmişti.

Analistler, toplantı tutanaklarında Fed’in gelecek dönem politikalarına ilişkin ipuçlarının aranacağını belirterek, bugün ayrıca ADP özel sektör istihdamı ve ISM imalat dışı endeksinin de yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacağını ifadelerine ekledi.

Pazartesi günü açıklanan ISM imalat endeksi 60,2 değerini alarak beklentilerin oldukça üzerine çıkmıştı.

Dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olarak bilinen Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada yer alan haberde ise, ABD’nin gümrük vergisi artmasıyla beraber başlayan ticaret savaşlarının giderek büyümesi halinde bunun küresel ticarete maliyetinin 2 trilyon doları bulabileceği uyarısında bulunuldu.

Ticaret savaşına ilişkin endişelerin gündemi meşgul etmesiyle azalan risk iştahı pay piyasalarının negatif bir seyir izlemesine neden olurken, dolar endeksi 94,5-95,0 dar bandında dengelendi.

Avrupa tarafında, dün açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin beklentileri aşmasına karşın olarak Almanya’da DAX endeksi yüzdesel oranda 0,26ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,27 değer kaybına uğrarken, Fransa’da CAC 40 endeksi ise yatay seyir etmiş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar