Ekonomi Haberleri

Petrol stok veri öncesi düşüşte

Petrol fiyatları, yatırımcıların tüm dikkatlerini, ABD’de azalmakta olan Petrol stoklarına ilişkin görünüm yerine yükselmesi beklenilmekte olan akaryakıt stoklarına çevirmeleri ile birlikte, son bir ayın en düşük rakamı yakınında devam etti.

 

Petrol stok veri öncesi düşüşte

Petrolde düşüş devam ediyor. Vadeli Petrol kontratları New York’ta, Pazartesi günü yüzde olarak 1 düştükten sonra yüzde 0.1 daha gerileme gösterdi. ABD’de Enerji Enformasyon İdaresi’nin Çarşamba günü açıklayacağı veri ve analizlerin, Bloomberg’in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, benzin ve distile ürün stoklarının geçen hafta arttığını göstermesi bekleniyor. Bunun yanında, ham Petrol fiyatlarının rekor seviyeden başlayan düşüşünün dördüncü haftada da sürmesi beklentiler arasında yer alıyor. ABD’de sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü Salı günü stok verilerini açıklayacak.

Petrol fiyatları, ABD’de yükselen Petrol üretiminin, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve diğer bazı üreticilerin küresel arz fazlasını eritmek için üretimi kısma çabalarını dengeleyeceği endişeleri ile son iki hafta düşüş gösterdi. Sektörün danışmanlık şirketlerinden FGE’nin başkanı olarak görev yapan Fereidun Fesharaki, OPEC’in Mayı ayındaki bakanlar düzeyindeki toplantıda üretim kısıntısı anlaşmasını uzatmasının neredeyse kesin olduğunu, sektör verisinin ABD’de aktif Petrol sondaj kuyusu sayısının iki yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdiğini belirtmiş oldu.

 

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar